Opieka koordynowana: jakie leki refundowane można przepisać pacjentowi na receptę

/appFiles/site_102/images/autor/JlUzghaRkbsVq7u.jpeg

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Dodano: 5 maja 2023
Opieka koordynowana: jakie leki refundowane można przepisać pacjentowi na receptę

Czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w ramach opieki koordynowanej może wypisywać recepty na leki refundowane zalecone do stosowania przez lekarza specjalistę?

Opieka koordynowana to jedna z największych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej w ostatnich latach. Ta opieka to wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może teraz zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Leczenie bazuje na indywidualnym planie leczenia (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, lecz także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje, np. z dietetykiem.

Nowa rola koordynatora

Koordynator opieki w POZ po raz pierwszy pojawił się w systemie w październiku 2021 roku. Wtedy zadania koordynatora skupiały się na działaniach profilaktycznych, obecnie zakres zadań lekarza koordynatora jest o wiele szerszy. Od 1 października 2022 r. w systemie zdrowia pojawiły się dwie nowe role koordynatorów: koordynator profilaktyki oraz koordynator realizujący pełny zakres zadań w opiece koordynowanej.

Zadania lekarza specjalisty

Oceny zasadności ordynacji leku z refundacją dokonuje wyłącznie lekarz leczący pacjenta. Lekarz, mając na uwadze stan zdrowia chorego oraz wynikające z tego tytułu potrzeby medyczne, określa zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną sposób diagnozowania i leczenia.

W przypadku gdy lekarz specjalista uznał, że schorzenie pacjenta mieści się w zakresie wskazań o refundacji konkretnego leku, wtedy lekarz ten wystawia pacjentowi receptę na lek z refundacją.

Lekarz koordynator w POZ może wypisać receptę na lek refundowany

Nowością jest jednak możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje lekarskie można prowadzić również zdalnie. Bezpośrednie omówienie wyników badań pacjenta i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami ma wpłynąć na większą skuteczność terapii i bezpieczeństwo pacjenta.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej/rodzinny/lekarz koordynator może zatem kontynuować przepisywanie pacjentowi leku z refundacją zaleconego przez specjalistę w poradni specjalistycznej, jeśli dysponuje udokumentowanym rozpoznaniem schorzenia od tego specjalisty (tj. Informacją dla lekarza kierującego), obejmującym również informację o zaleconych lekach z refundacją.

Autor: Marzena Pytlarz-Pietraszko

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy