Segregacja pacjentów umożliwi szybką pomoc

W ratowaniu życia najważniejsza jest szybka diagnostyka i dobra organizacja pracy lekarzy oraz personelu oddziałów ratunkowych. Diagnostykę wspierają nowoczesne urządzenia, a dobrą organizację pracy system triażowy, który w naszym kraju jest coraz chętniej wdrażany w placówkach medycznych.
Segregowanie pacjentów jest procedurą medyczną stosowaną w medycynie ratunkowej. Umożliwia szybką segregację rannych w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowań. Wyróżnia się w niej cztery kategorie poszkodowanych, którym odpowiadają cztery kolory opasek lub plakietek przyznawane na miejscu zdarzenia, Podział na określone grupy odbywa się kolorami - czarny, czerwony, żółty i zielony. Ci ostatni mają najlepsze rokowania, więc mogą poczekać dłużej. Na wdrożenie takiego rozwiązania zdecydował się m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy w SPSK nr 4 w Lublinie, który przyjmuje na dobę 150, czasem nawet 200 pacjentów. W 2011 roku, bezpośrednio po zmodernizowaniu oddziału, dzięki pozyskaniu dofinansowania z PO Infrastuktura i Srodowisko oraz Ministerstwa Zdrowia na realizację projektu pt. „Przebudowa i doposażenie SOR SPSK nr 4 w Lublinie celem podniesienia jakości i dostępności do świadczeń medycznych w stanach nagłego zagrożenia życia” utworzono stanowisko triażowe. W tym miejscu obywa się wstępna kwalifikacja pacjenta do konkretnego obszaru pomocy. - Pielęgniarka lub ratownik triażowy mają za zadanie ocenić stan pacjenta i na tej podstawie przypisać konieczność udzielenia mu pomocy w trybie szybkim, możliwości obserwacji lub wymagającego udzielenia porady ambulatoryjnej – tłumaczy dr n. med. Marcin Wieczorski, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w SPSK nr 4 w Lublinie.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.