Ustawa o jakości: jak będą rejestrowane zdarzenia niepożądane

Prawna regulacja zdarzeń niepożądanych to wyzwanie, na które ma odpowiedzieć ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Sprawdź, jak mają być rejestrowane i zgłaszane zdarzenia niepożądane.
- Ustawodawca ze względu na występowanie zdarzeń niepożądanych planuje nałożyć na placówki medyczne obowiązek prowadzenia odpowiednich spisów, rejestrujących wystąpienie wszelkich zdarzeń niepożądanych w danej placówce. Jak wynika z projektu ustawy, wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą w rodzaju świadczeń szpitalnych będą miały obowiązek wprowadzić wewnętrzny system zapewniania jakości i bezpieczeństwa, na który ma się także składać prowadzenie monitorowania zdarzeń niepożądanych.
- Za takie monitorowanie ma być uznawane zapewnianie zgłaszania zdarzeń niepożądanych, ich systematyczna analiza oraz wdrażanie wniosków z analiz, mające na celu zapobieżenie wystąpieniu takich samych i podobnych zdarzeń niepożądanych w przyszłości.
- Oczywisty z takiej perspektywy zdaje się także nakaz identyfikowania zdarzeń niepożądanych – ma on zapobiec ukrywaniu bądź ignorowaniu wszelkich przypadków, które można kwalifikować jako zdarzenia niepożądane.
- Czytaj też: Do 30 czerwca 2024 r. należy opracować wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem
- Pobierz wzór: Rejestr zdarzeń niepożądanych
- Czytaj więcej na temat odszkodowań za błędy medyczne w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.