Zarządzający i lekarze muszą dbać o wysoki poziom kompetencji w zakresie komunikacji z pacjentem. Ważna jest umiejętność słuchania i rozmowy, przekazywania diagnozy w sposób zrozumiały. Dowiedz się, jak przestrzegać praw pacjentów.

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Prawo do świadczeń – co jest najważniejsze, aby go przestrzegać

Przyzwyczailiśmy się, że prawa pacjenta są bardzo ważne i muszą być respektowane przez podmioty ochrony zdrowia oraz ich pracowników. Wiemy, że za zbiorowe naruszanie praw pacjenta nakładane są wysokie kary. Co jednak w czasie, gdy przestrzeganie praw pacjenta jest technicznie niewykonalne?

pacjent a intymność

Jak nie naruszać intymności pacjenta

Jeśli na korytarzu słychać dobiegające z gabinetu rozmowy pacjenta z lekarzem, może to narazić placówkę na konsekwencje – pacjent może zgłosić łamanie jego praw związanych z poszanowaniem godności i intymności do Rzecznika Praw Pacjenta, a nawet do sądu. Sprawdź, jak unikać takich sytuacji.

pacjent

Jak współpracować z pacjentem, który jest kwestionuje metody leczenia

Lekarz może się spotkać z sytuacją, w której pacjent wykazuje nadmierne zainteresowanie obraną metodą leczenia. Niekiedy leczony uważa lekarza jedynie za wykonawcę własnego planu. Wiele takich spraw kończyło się w sądach powszechnych i dyscyplinarnych. Dowiedz się zatem, na co możesz pozwolić pacjentowi ingerującemu w przyjętą metodę leczenia.

Zasady udzielania świadczeń

wywiad lekrza z rodziną

Czy brak wywiadu z rodziną to błąd

Rozmowa z rodziną pacjenta ma status wywiadu lekarskiego. Warto go przeprowadzić, aby nie narazić się na zarzut niedochowania wszystkich procedur i proces o błąd w sztuce medycznej.

Pomoc medyczna

Zasady natychmiastowego udzielenia świadczenia medycznego

Natychmiastowe udzielenie świadczenia zdrowotnego pacjentowi jest wymagane najczęściej w sytuacjach związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia, gdy placówka medyczna jest zobowiązana przepisami do jego udzielenia. Sprawdź, kiedy natychmiastowo udzielić świadczenia i nie narazić się na popełnianie błędów w takich sytuacjach.

Leczenie w POZ

POZ: do kiedy musisz zapewnić pacjentowi opiekę

Jeśli jesteś świadczeniodawcą realizującym świadczenia z zakresu POZ, warto wiedzieć, do jakiego momentu od złożenia deklaracji wyboru lekarza POZ przez pacjenta jesteś zobowiązany do zapewnienia mu opieki medycznej przysługującej na jej podstawie. Sprawdź.