Jak współpracować z pacjentem, który jest kwestionuje metody leczenia

Lekarz może się spotkać z sytuacją, w której pacjent wykazuje nadmierne zainteresowanie obraną metodą leczenia. Niekiedy leczony uważa lekarza jedynie za wykonawcę własnego planu. Wiele takich spraw kończyło się w sądach powszechnych i dyscyplinarnych. Dowiedz się zatem, na co możesz pozwolić pacjentowi ingerującemu w przyjętą metodę leczenia.
Zdarzają się przypadki, w których pacjent w trosce o stan swego zdrowia przeczytał uprzednio dużą ilość informacji (np. na forach internetowych) i w gabinecie zasypuje lekarza pytaniami oraz wątpliwościami. Nie musi on co prawda kwestionować danej metody leczenia, jednak dopytuje się o zagrożenia lub inne skuteczniejsze jego zdaniem metody.
Zignorowanie lub nierzetelne poinformowanie takiego pacjenta (np. zbycie pytań żartem, zmiana tematu rozmowy czy też zbyt pobieżne opisanie danej metody) również może sprawić w przyszłości lekarzowi problemy. Zgodnie bowiem z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta pacjent ma prawo do uzyskania od osoby wykonującej zawód medyczny przystępnej informacji o stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu w zakresie udzielanych przez tę osobę świadczeń zdrowotnych.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.