Dyżur nie zawsze dodatkowo płatny

/appFiles/site_102/images/autor/C5sGby2Puxl0FmK.jpeg

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 26 października 2015
Dyżur nie zawsze dodatkowo płatny

Dyżur medyczny może stanowić dopełnienie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy lekarzy. Gdy lekarz nie wypracuje nominału godzin, ze względu na obowiązek odebrania minimalnych okresów odpoczynków dobowych, nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia.

Za pracę w ramach pełnienia dyżuru medycznego dopełniającego czas pracy lekarza do obowiązującej go tygodniowej normy czasu pracy lekarzowi przysługuje jedynie dodatek w wysokości określonej w Kodeksie pracy.

Przez dyżur medyczny należy rozumieć wykonywanie, poza normalnymi godzinami pracy, czynności zawodowych przez lekarza lub innego posiadającego wyższe wykształcenie pracownika wykonującego zawód medyczny, w podmiocie leczniczym przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych. '

Dyżur medyczny jest zatem wynikającym ze stosunku pracy świadczeniem pracownika na rzecz pracodawcy (podmiotu leczniczego), polegającym na pozostawaniu poza normalnymi godzinami pracy w stałej gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę oraz na ewentualnym wykonywaniu w tym czasie pracy, dla której dyżur został ustalony.

Czytaj więcej w SerwisZOZ.pl na temat wynagrodzeń w ochronie zdrowia»

Pozostało jeszcze 89% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
czas pracy