Artur Wnuk: Zgrany zespół pomógł nam odnieść sukces

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 1 grudnia 2022
Artur Wnuk: Zgrany zespół pomógł nam odnieść sukces

Efektywne zarządzanie finansami pozwala na inwestycje w sprzęt i aparaturę medyczną, a wykwalifikowana kadra lekarska to istotna wartość dla szpitala. Sprawdź, jakie plany rozwoju na przyszłość ma Szpital Powiatowy w Ostrowi Mazowieckiej. Rozmowa z Arturem Wnukiem, dyrektorem SPZOZ w Ostrowi Mazowieckiej.

W jakim stopniu nowe inwestycje w sprzęt – wsparcie w leczeniu kardiologicznym i ortopedycznym oraz w zakresie analizy mikrobiologicznej – poprawiają komfort diagnostyki i leczenia pacjentów?

Każda realizowana inwestycja w nowoczesny sprzęt medyczny albo infrastrukturę ma na celu przede wszystkim poprawę jakości leczenia naszych pacjentów – zresztą to właśnie pacjenci na nas wymusili taką politykę inwestycyjną. Dzięki inwestycji w roboty ortopedyczne cieszymy się świetną renomą pacjentów z całej Polski, a strumienie chorych z Trójmiasta, Śląska, Warszawy czy Białegostoku z miesiąca na miesiąc są coraz liczniejsze.

Inwestycja w poprawę jakości i szybkości diagnostyki – jak w przypadku nowoczesnego analizatora badań mikrobiologicznych – to skrócenie czasu leczenia pacjenta i – co za tym idzie – krótsza hospitalizacja, a także brak potrzeby sięgania po drogą antybiotykoterapię. Nowoczesność w sposobie leczenia to przede wszystkim możliwość wyboru dla pacjenta – to on decyduje, czy chce być leczony nowoczesnymi metodami zgodnymi ze światowymi trendami, jak w przypadku technik robotycznych. Podnoszenie jakości jednak kosztuje – do każdego pacjenta zoperowanego technikami robotycznymi dokładamy koszt tzw. jednorazówki. Ponosimy ten koszt świadomie, bo wiemy, co z tym się wiąże – minimalne ryzyko powikłań oraz skrócenie absencji pacjenta po zakończonej hospitalizacji, a także rehabilitacji. To kluczowe elementy zarówno dla pacjenta, jak i dla nas.

SPZOZ to jeden z wiodących w kraju ośrodków leczenia schorzeń proktologicznych. To kolejna doskonale rozwijająca się specjalizacja SPZOZ, obok m.in. kardiologii i ortopedii. Organizowane są tu m.in. warsztaty proktologiczne z udziałem uznanych autorytetów medycznych. Dlaczego inwestycja w tzw. kapitał ludzki jest tak istotna dla kadry zarządzającej szpitalem?

Od początku zarządzania szpitalem w Ostrowi Mazowieckiej staram się realizować cele polegające na budowie profesjonalnej kadry medycznej – to jest element, który mocno odróżnia nas od innych szpitali.

Inwestycja w ludzi jest inwestycją najbardziej opłacalną dla naszej placówki. Daje to wiele korzyści, bo podnosimy na coraz wyższy poziom jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych, ale jednocześnie pracownicy uzyskują unikalne umiejętności i mogą realizować własne ścieżki rozwoju swojej kariery zawodowej.

W efekcie nasi pacjenci mają do dyspozycji absolutnie najlepsze świadczenia w Polsce – tak jak w przypadku ortopedii, schorzeń proktologicznych czy usług kardiologicznych. Proktologia jest naszą wizytówką. Mamy naprawdę wybitnych fachowców, z szefem dr. Jackiem Biercą na czele. Dowodem naszej fachowości są realizowane sukcesywnie warsztaty proktologiczne, które współprowadzi guru polskiej proktologii – prof. Małgorzata Kołodziejczak.

Czytaj więcej wywiadów z najbardziej wpływowymi osobami w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 68% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.