Tomasz Zieliński: Jak zapobiegać cyberzagrożeniom w placówkach medycznych

Cyberzagrożenia w placówkach POZ stają się coraz większym problemem. Dowiedz się, jak zabezpieczyć POZ przed cyberatakami, jakie jest znaczenie zgłaszania incydentów oraz rządowych działań w kontekście ochrony danych medycznych.
Rozmowa z Tomaszem Zielińskim, wiceprezesem Porozumienia Zielonogórskiego
Cyberbezpieczeństwo w POZ to ogromne wyzwanie, jeżeli wziąć pod uwagę doświadczony, ale przemęczony personel, nieprzyzwyczajony do rozwiązań cyfrowych. Jak wiele placówek POZ pada atakiem cyberprzestępców?
Nie ma pełnych informacji na ten temat. Przede wszystkim brakuje wiarygodnych danych, ponieważ większość zarządzających POZ nie przyznaje się do tego. W zasadzie jest tak, że dopóki są w stanie samodzielnie poradzić sobie z sytuacją, nie informują o tym, że wystąpił atak hakerski w ich placówce. Z kuluarowych rozmów w czasie konferencji i spotkań branżowych, szkoleń czy warsztatów wynika, że w wielu POZ wystąpiły ataki, jednak nie na tyle poważne, by przedstawiciel podmiotu zdecydował się je oficjalnie zgłosić, zgodnie z procedurami obowiązującymi w takich przypadkach. Co ciekawe – wiele podmiotów wciąż dubluje pracę, wprowadzając dane elektronicznie i zapisując je w tradycyjnej dokumentacji papierowej. Jest to zdecydowanie działanie nadmiarowe. Jednak faktem jest, że w przypadku cyberataku nie traci się wiedzy, która wynika z dokumentacji medycznej.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.