Czy tabletka „dzień po” wpływa na cykl miesiączkowy kobiety? Sprawdzamy!

/appFiles/site_102/images/autor/w0kdzgcKmDL4tqn.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 9 lutego 2023
Dokument archiwalny
Czy tabletka „dzień po” wpływa na cykl miesiączkowy kobiety? Sprawdzamy!

Antykoncepcja awaryjna pozwala uchronić się przed niechcianą ciążą, np. w sytuacji, gdy doszło do gwałtu. Czym są tabletki „dzień po”? Jak działa tabletka „dzień po”? Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Odpowiadamy na wszystkie pytania w artykule.

Artykuł sponsorowany

Czym są tabletki „dzień po”?

Zacznijmy od tego, czym są tabletki „dzień po”. Jest to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, czyli takiej, której nie stosuje się regularnie, lecz w wyjątkowych sytuacjach. Pigułki mogą pomóc, gdy dojdzie do niezabezpieczonego stosunku płciowego, np. w wyniku gwałtu. Są one użyteczne także wtedy, kiedy dotychczas stosowana metoda ochrony przed ciążą zawiodła, np. doszło do pęknięcia prezerwatywy. Ich zadaniem jest zapobiec ciąży, a nie usunąć istniejącą już ciążę, tak jak to się dzieje w przypadku tabletek wczesnoporonnych.

Jak działa tabletka „dzień po”? Gdzie ją kupić?

Tabletki „dzień po” dzielą się na dwa rodzaje: z syntetycznym hormonem lewonorgestrelem oraz z substancją czynną octanem uliprystalu. Jak działa tabletka „dzień po” z lewonorgestrelem? Hormon ten działa przeciwestrogenowo, hamuje owulację, a także wpływa na endometrium oraz skład śluzu szyjkowego w taki sposób, aby nie mogło dojść do zapłodnienia. Podobnymi właściwościami cechuje się octan uliprystalu, z tym że pigułki, które zawierają tę substancję, można zażyć do nawet 5 dni po stosunku (w przypadku tabletek z lewonorgestrelem czas ten jest krótszy).

Tabletka „dzień po” jest dostępna w Polsce za okazaniem recepty. W sytuacji pilnej potrzeby można poprosić o przepisanie pigułek przez Internet, bez odwiedzania gabinetu lekarza. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i wcale nie jest drogie, np. tutaj: https://tabletkadzienpo.pl.

Zamówienie e-recepty w 5 minut kosztuje jedynie 59,99 złotych. Do tego należy doliczyć dodatkowo koszt zakupu samej tabletki, w przypadku pigułek z octanem uliprystalu cena wynosi około 95 złotych, natomiast preparaty lewonorgestrelu kosztuje około 40 złotych (za 1 sztukę).

Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna?

Tabletka „dzień po” wywołuje wiele kontrowersji, ponieważ jest to preparat, który ingeruje w równowagę hormonalną organizmu. Jednak w rzeczywistości, jeśli pigułki „dzień po” zastosuje się jednorazowo i tylko w nagłym przypadku, nie są one szkodliwe. Dopiero przyjmowanie wielokrotnie w ciągu jednego cyklu lub kilka razy z rzędu w różnych miesiącach może doprowadzić do negatywnych konsekwencji w postaci rozregulowanego cyklu miesiączkowego, a nawet zaburzeń płodności.

Warto mieć świadomość także, że jak każdy lek, także tabletka „dzień po” może dawać działania niepożądane. Należą do nich np.:

  • bóle głowy i podbrzusza,

  • krwawienie i plamienie między cyklami,

  • nudności i wymioty,

  • opóźniony okres,

  • zmęczenie.

Pełna lista możliwych skutków ubocznych, wraz z częstotliwością ich zgłaszania przez pacjentki stosujące dany lek, znajduje się zawsze w ulotce dołączonej do opakowania.

Tabletka „dzień po” — przeciwwskazania do stosowania

Nie wszystkie kobiety mogą stosować antykoncepcję awaryjną. Przeciwwskazaniem jest np. nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Tabletki „dzień po” nie mogą być przyjmowane także przez kobiety:

  • będące w ciąży lub karmiące piersią,

  • chorujące na schorzenia takie jak np. ciężka niewydolność wątroby, ciężka postać astmy, nowotwory hormonozależne czy też zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,

  • stosujące leki takie jak np. cyklosporyna, karbamazepina lub ryfampicyna,

  • stosujące ziele dziurawca.

O tym, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej kobiety, decyduje zawsze lekarz. Specjalista powinien ocenić wskazania i przeciwwskazania do stosowania danego leku przed jego przepisaniem.

Czy tabletka „dzień po” jest skuteczna?

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej zależy od tego, ile czasu minęło od niezabezpieczonego stosunku. Szanse na uniknięcie ciąży są największe, jeśli pigułka zostanie przyjęta w ciągu pierwszej doby. Dla preparatów z octanem uliprystalu wynoszą one aż 97,9%.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy