Jak rzetelnie prowadzić dokumentację medyczną

Placówki medyczne wciąż popełniają zbyt wiele błędów w uzupełnianiu dokumentacji medycznej. Kłopotliwe jest również jej udostępnianie i przechowywanie. Jak zatem sobie radzić z tym obowiązkiem, aby dokumentacja medyczna była skutecznym narzędziem obrony np. w sądzie?
Dokumentowanie informacji z przebiegu choroby pacjenta, jego wizyt w gabinecie lekarza, pobytów w ambulatorium, szpitalu bądź placówkach długoterminowej opieki jest obowiązkiem placówek medycznych. Jednak jak wykazała kontrola NIK, która objęła lata 2013–2015, dokumentacja medyczna w większości przypadków była prowadzona źle. Często nie zawierała podstawowych informacji, czasem zawierała informacje błędne. NIK skontrolowała ponad 1700 dokumentacji medycznych, z których aż 73,5% było wypełnionych nieprawidłowo, a 25% z nich miało więcej niż pięć błędów.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.