Jak zapewnić bezpieczeństwo przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej  

/appFiles/site_102/images/autor/HdP4coNFabjkDO9.jpeg

Autor: Anna Słowińska

Dodano: 30 listopada 2020
Jak zapewnić bezpieczeństwo przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej  

Dokumentacja medyczna powinna być przechowywana w sposób zapewniający jej poufność, zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych oraz zniszczeniem lub zagubieniem. Jak spełnić te warunki bezpieczeństwa przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej?

Z wytwarzaniem dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej wiąże się problem bezpieczeństwa jej przechowywania. Przechowywanie dokumentacji elektronicznej stanowi jej zabezpieczenie. W tym przypadku zastosowanie mają przepisy ogólne rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (dalej r.d.m.).

Zgodnie z § 73 r.d.m. dokumentacja medyczna powinna być przechowywana w sposób zapewniający jej poufność, zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych oraz zniszczeniem lub zagubieniem.

Przepisy r.d.m. ponadto wskazują, że utrwalenie dokumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej polega na zastosowaniu odpowiednich do ilości danych i zastosowanej technologii rozwiązań technicznych zapewniających przechowywanie, używalność i wiarygodność dokumentacji znajdującej się w systemie informatycznym co najmniej do upływu okresu przechowywania dokumentacji. Jak się wywiązać z tego obowiązku?

Pozostało jeszcze 67 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.