Placówki medyczne powinny opracować instrukcje bhp dotyczące narażenia na czynniki biologiczne, tj. zakłucia, zranienia personelu medycznego i pomocniczego oraz instrukcje bhp dotyczące prac przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku – strzykawek, igieł, skalpeli, wenflonów. Oto co w nich zawrzeć.
Podmiot leczniczy musi zapewnić bezpieczeństwo pracy nie tylko personelowi medycznemu, lecz także wszystkim zatrudnionym, niezależnie od formy zatrudnienia. Kluczowe jest przestrzeganie przepisów bhp, współpraca z odpowiednimi specjalistami oraz regularne kontrole i analizy stanu bezpieczeństwa. Zadbaj o bezpieczeństwo w swojej placówce medycznej!
Bezpieczeństwo personelu zatrudnionego w placówce medycznej jest jednym z priorytetów prowadzącego placówkę. Tym samym niezależnie od formy organizacyjnoprawnej podmiotu leczniczego, który ma status pracodawcy, muszą być realizowane obowiązki służby bhp. Sprawdź, jak kształtować struktury bhp.
Część wieloletnich pracowników zatrudnionych jest od kilku lat w placówce medycznej na umowie kontraktowej. Czy mimo że nie są pracownikami etatowymi, powinni i mogą uczestniczyć w szkoleniach okresowych bhp? Jak należy podchodzić do kwestii zmieniających się czynników zagrożenia?
Obowiązkiem pracodawcy - mimo że odpowiada za warunki pracy - jest konsultowanie z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkich działań związanych z bhp. Jak się wywiązać z tego zadania?
W każdym podmiocie leczniczym, także w przychodni, masz obowiązek przestrzegać przepisów i zasad BHP. Ten obszar podlega również kontroli wyspecjalizowanych organów, co może rodzić dużą obawę. Sprawdź, jakie konsekwencje grożą ci za błędy.
Gdy w placówce medycznej dojdzie do wypadku, pracownik może uzyskać zadośćuczynienie, ale tylko wówczas, gdy udowodni winę pracodawcy. Sprawdź, co wziął pod uwagę sąd w jednej ze spraw dotyczących wypadku przy pracy.
Placówka medyczna musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy nie tylko pracownikom etatowym, ale także osobom świadczącym pracę na podstawie umowy zlecenia czy kontraktu. Jak wywiązać się z tego obowiązku, aby mieć pewność, że postępujemy zgodnie z przepisami bhp?
W placówce medycznej trzeba zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy zarówno pracownikom, jak i obsłudze zewnętrznej świadczącej usługi na terenie placówki. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej opracował dla tych grup ocenę ryzyka zawodowego. Jakie jeszcze inicjatywy podjęto, aby zadbać o najwyższe standardy bhp?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!