Zachowanie tajemnicy informacji związanych z pacjentem jest kluczowe dla budowania zaufania między pacjentem a lekarzem, co jest niezbędne w procesie leczenia. Naruszenie tajemnicy lekarskiej może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym odpowiedzialności cywilnej i karnej. Sprawdź, jakie sankcje grożą za naruszenie tego obowiązku i jak ich unikać.
Naczelna Izba Lekarska zleciła przygotowanie opinii prawnej dotyczącej kar, które NFZ nakłada na lekarzy za, według NFZ, nieprawidłowe określenie stopnia refundacji leków. Lekarze chcący dochodzić swoich praw i bronić się przed nieuzasadnionymi karami mogą skorzystać z wzorów pism procesowych udostępnionych przez NIL.
Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) stanowi główne źródło dochodów dla wielu placówek medycznych. Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku uzyskać taki kontrakt, jakie są zasadnicze plusy i minusy, a także omawiamy formalności związane z zawieraniem takiej umowy.
Placówka medyczna, która nie chce albo nie może realizować umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawieranej z NFZ, może tę współpracę zakończyć. Jest to ogólna zasada. Dowiedz się, jakim ograniczeniom oraz obwarowaniom ustawowym i umownym podlega taka współpraca.
Z webinaru dowiesz się o:
Prelegentki: mec. Marta Byzdra-Pawlak - Practice Partner/Radca Prawny w F/K LEGAL i mec. Katarzyna Włodarczyk - Senior Lawyer/Radca Prawny w F/K LEGAL.
Po zmianie przepisów problemem może być możliwość zrealizowania teleporady w terminie przypadającym na następny dzień roboczy po zgłoszeniu pacjenta. Jeżeli pacjent zgłosi potrzebę odbycia teleporady we wtorek, wówczas powinien mieć możliwość skorzystania z porady już w środę. Czy NFZ może ukarać placówkę za brak teleporady w ciągu doby?
Od nowego roku zmieniły się niektóre warunki umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Ich nieprzestrzeganie może rodzić kary finansowe. Sprawdź, jak zapewnić funkcjonowanie placówki medycznej zgodnie z najnowszymi zmianami.
Wprowadzenie sieci szpitali przysporzyło placówkom kłopotów z zapłatą za nadwykonania. Po wyczerpaniu możliwości udzielania świadczeń i ewentualnych przesunięciach w zakresach, kwota ryczałtu w całości wyczerpuje zobowiązania finansowe NFZ. Co wpływa na to, ze tak się dzieje? Co powinno się zmienić, aby była możliwa korekta ryczałtu?
Nieuczciwe działania właściciela podmiotu leczniczego powinny skutkować zerwaniem kontraktu przez NFZ. Jednak niekiedy dobro pacjentów musi stanąć ponad koniecznością zachowania w stu procentach reguł prawnych. Sprawdź, jakich sytuacji to dotyczy.
Kontrola przeprowadzana przez NFZ ma często szeroko zakrojony charakter. Jednak niekiedy ogranicza się do precyzyjnie określonych, potencjalnych naruszeń interesujących kontrolerów działających z ramienia NFZ. Sprawdź, jakie niuanse mogą wykorzystywać.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!