Ogólne warunki umów z NFZ – poznaj najnowsze zmiany

/appFiles/site_102/images/autor/3vCO57rowjVESiz.jpeg

Autor: Marta Bogusiak

Dodano: 3 marca 2021
Ogólne warunki umów z NFZ – poznaj najnowsze zmiany

Od nowego roku zmieniły się niektóre warunki umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Ich nieprzestrzeganie może rodzić kary finansowe. Sprawdź, jak zapewnić funkcjonowanie placówki medycznej zgodnie z najnowszymi zmianami.

Od 16 stycznia 2021 r. nieprzekazanie albo przekazanie niekompletnych danych do rejestru medycznego po stronie placówki medycznej powoduje:

  • przesunięcie terminu płatności należności za świadczenia opieki zdrowotnej, jeżeli placówka nie przekaże danych do rejestru medycznego;
  • wstrzymanie przez NFZ płatność należności za świadczenia opieki zdrowotnej, jeżeli placówka przekaże niekompletne dane do rejestru medycznego.

Do tej pory niewłaściwe czy nieterminowe realizowanie obowiązku przekazywania danych nie wiązało się ze szczególnymi sankcjami.

Obecnie w celu weryfikacji realizacji obowiązku sprawozdawczego podmiot prowadzący rejestr medyczny jest zobowiązany, aby w terminie 7 dni od zaistnienia danej okoliczności, zawiadomić NFZ w dowolny możliwy sposób, o:

  • nieprzekazaniu danych,
  • przekazaniu danych niekompletnych,
  • uzupełnieniu danych w rejestrze medycznym.

Wstrzymując płatność, NFZ musi w ciągu 5 dni roboczych od dnia, kiedy otrzymał zgłoszenie od podmiotu prowadzącego rejestr, poinformować placówkę o przyczynach wstrzymania zapłaty, a ta jest zobowiązana do przekazania danych do rejestru medycznego, w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o stwierdzonych uchybieniach.

Realizacja wstrzymanych płatności powinna nastąpić w terminie 5 dni roboczych od dnia, kiedy NFZ otrzyma od podmiotu prowadzącego rejestr informację o tym, że dane zgłoszono poprawnie i w całości.

Kolejną zmianą jest zmiana przepisów regulujących podstawy nakładania na świadczeniodawców kar umownych.

Po nowelizacji rozporządzenia każde naruszenie polegające na udzielaniu świadczeń w sposób lub w warunkach nieodpowiadających wymogom określonym w obowiązujących przepisach lub umowie, niezależnie od charakteru i wagi, będzie zagrożone karą do 2% kwoty kontraktu.

Zmiana ma umożliwić jednolite nakładanie kar i usprawnić ten proces, a także przyczynić się do poprawy jakości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej o kontraktowaniu z NFZ i warunkach umów na udzielanie świadczeń zdrowotnych w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 75% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.