projekt rozporządzenia

Program pilotażowy – opieka nad wcześniakami

Poprawa wyników leczenia niedojrzałych noworodków – to główny cel rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD.

Celem programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie KORD, tj. poniżej 33. tygodnia ciąży, od daty wypisu z oddziału noworodkowego do ukończenia 3. roku życia, jest poprawa wyników leczenia niedojrzałych noworodków, a także jakości i efektywności działań koniecznych do prawidłowego rozwoju takiego dziecka.

Obecnie opieka nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie jest rozproszona, brak jest odrębnych regulacji prawnych, nakładających obowiązek nadzoru i odpowiedzialności za opiekę medyczną nad dzieckiem - tj. planowania diagnostyki, terapii, kontroli wyników leczenia. Zwłaszcza, że właściwa ocena i koordynacja koniecznych interwencji medycznych i terapeutycznych są niezbędne dla zapewnienia optymalnego rozwoju dziecka i mogą zapobiec zaburzeniom rozwoju lub ograniczyć istniejący deficyt rozwojowy.

Ministerstwo Zdrowia proponuje więc kompleksową opiekę rozwojową nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie. Program pilotażowy dot. opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie zakłada prowadzenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego w ośrodkach mających doświadczenie w opiece nad wcześniakami i w oparciu o wielodyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin medycyny. Rekomendowany model opieki obejmuje diagnozę, leczenie ambulatoryjne, opiekę psychologa oraz rehabilitację leczniczą.

Projekt skierowano do konsultacji publicznych.

Czytaj więcej na temat przestrzegania praw pacjenta w SerwisZOZ.pl»

Małpia ospa – obowiązek hospitalizacji i kwarantanny

Minister zdrowia wydał rozporządzenie z 27 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu.

Rozporządzenie zakłada objęcie obowiązkiem zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.

Kolejne rozporządzenie zmienia rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji. Zgodnie z nim ze względu na konieczność ochrony zdrowia publicznego w Polsce przed szerzeniem się choroby dotychczas w kraju niewystępującej, rozporządzenie obejmuje obowiązkiem hospitalizacji osoby chore na ospę małpią do czasu ustania ich zakaźności.

Ponadto wprowadza się równocześnie obowiązek kwarantanny oraz nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na tę chorobę zakaźną lub pozostawania w styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych ją wywołujących.

Z kolei rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej obejmuje przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ospę małpią oraz wirusa ospy małpiej, których nie wymieniono w wykazie chorób zakaźnych i zakażeń.

Umożliwi to wdrożenie procedur podjętych w razie wystąpienia niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej innej niż wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do ustawy, tj. ospy małpiej.

Nowe regulacje mają się przyczynić do ograniczenia rozprzestrzeniania się ospy małpiej oraz wirusa ospy małpiej. Pierwszy przypadek ospy małpiej odkryto w Polsce 10 czerwca.

Pobierz procedury:

Czytaj więcej na temat zapobiegania zakażeniom w placówkach medycznych»

Sprawdź także serwis specjalny dotyczący bezpieczeństwa epidemiologicznego zawierający gotowe procedury dla placówek medycznych»

Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień – korekta zasad obniżania współczynników korygujących

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Celem zmiany rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 787 i 789) jest skorygowanie mechanizmu obniżania współczynników korygujących w taki sposób, aby w przypadku umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, kwoty współczynników były pomniejszane proporcjonalne do udziału w tej umowie wartości świadczeń opieki zdrowotnej, których dotyczy wzrost:
• wartości taryfy świadczeń ustalonej po 1 lipca 2021 r.;
• wyceny świadczeń dokonanej przez prezesa funduszu w trybie § 15 ust. 3 i 4;
• ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej;
• ryczałtu;
• ryczałtu systemu zabezpieczenia związanego ze zwiększeniem ceny jednostki sprawozdawczej lub wartości taryfy świadczeń ustalonej po 1 stycznia 2022 r.

Obecnie zmniejszenie współczynników korygujących w przypadku umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień odnosi się do wskaźników korygujących całości umowy. To powoduje, że zapowiadany wzrost finasowania świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do:
1) Zespołu środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny,
2) Ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny,
3) Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – poradnia zdrowia psychicznego – II poziom referencyjny,
4) Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny,
5) Ośrodka wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej – III poziom referencyjny,
jest kompensowany przez współczynniki korygujące w zakresach, których wzrost taryf nie dotyczy (np. psychiatrii dorosłych czy poradni specjalistycznych całościowych zaburzeń rozwoju dla dzieci i młodzieży).

Projekt trafił do konsultacji, uwagi można zgłaszać w ciągu 10 dni od jego otrzymania.

Czytaj więcej na temat przestrzegania praw pacjenta w SerwisZOZ.pl»

Dłuższy termin dostosowania SOR-ów do nowych wymagań, m.in. posiadania lądowiska

Przedłużenie okresu spełnienia przez placówki wymagań dotyczących szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.

Pojawiły się dwa nowe terminy:

  • do 30 czerwca 2023 r. – organizacja miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz zapewnienie specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku ordynatora SOR lub jego zastępcy.
  • do 31 grudnia 2024 r. – spełnienie wymogu posiadania lotniska lub lądowiska.

Obecnie 44 podmioty lecznicze z 241 w kraju nie spełniają co najmniej jednego z tych warunków. Spełnienie tych wymagań przez te podmioty lecznicze nie jest możliwe, gdyż obecnie są one w trakcie realizacji inwestycji związanych z budową lądowisk przy szpitalnym oddziale ratunkowym oraz organizacji miejsc udzielania świadczeń NIŚOZ. Planuje się ich finansowanie m.in. z Funduszu Medycznego.

Jak podaje resort zdrowia opóźnienia inwestycji wynikają z obowiązującego obecnie stanu epidemii spowodowanego wirusem SARS-CoV-2, a także wzrostem cen materiałów budowlanych i usług.

Ponadto szpitale sygnalizują problemy z zapewnieniem specjalistów medycyny ratunkowej w SOR na stanowisku kierownika tego oddziału i bieżącej obsady. Stąd konieczność przedłużenia dotychczas obowiązujących regulacji, aby SOR-em mógł kierować lekarz systemu. Takie rozwiązanie pozwoli na kontynuowanie realizacji umowy z NFZ.

Projekt 5 maja trafił do konsultacji, które potrwają 7 dni.

Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).

   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera