Program pilotażowy dla osób z doświadczeniem traumy

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 8 czerwca 2022

Resort zdrowia planuje uruchomienie programu pilotażowego, który zaoferuje różne formy wsparcia i terapii osobom z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin. Głównym założeniem programu jest praktyczne sprawdzenie efektywności różnych programów oddziaływań terapeutycznych przedstawionych przez realizatorów programu pilotażowego.

Program pilotażowy oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin stanowi odpowiedź na potrzebę związaną z udzielaniem pomocy osobom odczuwające psychologiczne konsekwencje trudnych doświadczeniach, takich jak: uczestnictwo w działaniach wojennych lub doświadczenie uchodźcze w związku z konfliktem zbrojnym, doświadczenie lub bycie świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej, uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym lub doświadczenie skutków kataklizmu naturalnego lub pożaru.

Wszystkie te doświadczenia mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne jednostki, wywołując problemy, które sklasyfikowano w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod rozpoznaniem F43 – Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne.

W przypadku tego rodzaju problemów, mimo że trudne doświadczenie należy do przeszłości, pacjenci mogą odczuwać ich negatywne skutki przez wiele lat. Problemy te mogą poważnie wpłynąć na psychospołeczne funkcjonowanie tych osób, powodując trudności w wypełnianiu ról społecznych, oddziałując m.in. na funkcjonowanie w rodzinach czy pracę zawodową.

Szczególne wyzwanie w obszarze ochrony zdrowia psychicznego stanowi pojawienie się w Polsce obywateli Ukrainy, którzy doświadczyli uczestnictwa w działaniach wojennych lub uchodźctwa w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. W ramach programu pilotażowego będzie możliwe stworzenie ośrodków, w których osoby z Ukrainy doświadczający negatywnych skutków tych doświadczeń dla zdrowia psychicznego będą mogły uzyskać opiekę.

Zaproponowano, aby program pilotażowy rozpoczął się od 1 sierpnia 2022 r. a zakończył 31 grudnia 2024 r. Na zakończenie roku trwania programu pilotażowego będzie przygotowywana szczegółowa ewaluacja umożliwiająca ocenę zaproponowanych rozwiązań. Coroczna ewaluacja będzie miała na celu umożliwienie wprowadzania ewentualnych modyfikacji w trakcie trwania programu pilotażowego.

Realizatorami programu pilotażowego będą wyłonieni w drodze konkursu na zasadach określonych w ustawie z 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Wyniki programu pilotażowego będą wykorzystane do poprawy jakości i efektywności oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób po doświadczeniu traumy.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin trafił do konsultacji.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy