Przezskórna biopsja gruczołu krokowego oraz TK i RM w znieczuleniu dożylnym

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 7 października 2022

Zwiększenie dostępności do świadczeń gwarantowanych, które dotychczas nie były dostępne dla pacjentów w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a mają znaczenie dla poprawy zdrowia pacjentów to cel projektowanej nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Obecnie przezskórna biopsja gruczołu krokowego (nakłucie przez krocze) oraz badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego są wykonywane bez znieczulenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej albo w znieczuleniu w warunkach leczenia szpitalnego, w przypadku gdy istnieje wskazanie do hospitalizacji.

Należy podkreślić, że pacjenci poddawani przezskórnej biopsji gruczołu krokowego w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mimo zastosowania znieczulenia miejscowego często odczuwają dolegliwości bólowe oraz dyskomfort.

Badania tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM) należą do badań bezbolesnych, jednak w określonych przypadkach jest wskazane wykonywanie tych procedur w znieczuleniu.

Dzieci oraz osoby dorosłe, mające zaburzenia lękowe, zaburzenia psychiczne organiczne, upośledzenie umysłowe, bardzo często nie współpracują z personelem medycznym, co utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzenie badania obrazowego.

Część pacjentów podczas badania nie jest w stanie utrzymywać nieruchomej pozycji przez długi czas. Drżenie czy brak kontroli nad oddechem sprzyjają powstawaniu tzw. artefaktów ruchowych. W konsekwencji może to utrudniać postawienie właściwej diagnozy przez lekarza prowadzącego, ponadto spowodować konieczność powtórzenia badania z powodu nieczytelnych wyników oraz opóźnić podjęcie skutecznego leczenia.

Co się zmieni w świadczeniach gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

Wprowadzenie zmian do załącznika nr 7 do rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ma polegać na:

1) poszerzeniu listy procedur, możliwych do wykonywania w znieczuleniu dożylnym, o przezskórną biopsję gruczołu krokowego oraz świadczenia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego;

2) określeniu kryteriów kwalifikacji do świadczeń tomografii komputerowej oraz świadczeń rezonansu magnetycznego w znieczuleniu dożylnym.

Jakie będą korzyści z wprowadzenia znieczulenia w przypadku przezskórnej biopsji gruczołu krokowego oraz TK i RM

Wykonywanie przezskórnej biopsji gruczołu krokowego oraz TK i RM w znieczuleniu dożylnym pozwoli na realizację tych procedur w warunkach ambulatoryjnych w atmosferze komfortu oraz umożliwi właściwe wykonanie tych badań u pacjentów niewspółpracujących z personelem medycznym.

Ponadto zmiana przyczyni się do zmniejszenia liczby niezasadnych hospitalizacji wynikających z braku możliwości wykonywania tych procedur medycznych w znieczuleniu w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.   

Etap legislacyjny: projekt trafił do konsultacji.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy