Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Ospa małpia: patogen, objawy i postępowanie – procedura

Autor:
Monika Dłużewska

Dodano: 2 czerwca 2022
Monika  Dłużewska
Monika Dłużewska
Epidemiolog w Państwowej Inspekcji Sanitarnej, absolwentka Wydziału Lekarskiego w Zakresie Zdrowia Publicznego Akademii Medycznej w Łodzi, Studium Podyplomowego Organizacji, Zarządzania i Ekonomiki w Opiece Zdrowotnej (Szkoła Zdrowia Publicznego Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi oraz studiów specjalizacyjnych Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy-Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Więcej o autorze »
procedura 3

Ospa małpia to zakaźna choroba odzwierzęca wywołana przez wirusa ospy małpiej. Pierwszy raz opisano ją u zwierząt, a bliżej u małp (stąd jej nazwa) w 1958 roku, zaś u ludzi w 1970 roku w Afryce, w obecnej Demokratycznej Republice Konga (ówczesny Zair, u 9.-letniego chłopca). Choroba ta występuje głównie w Afryce Zachodniej i Afryce Środkowej. Na innych kontynentach mamy do czynienia z zawleczeniami (według stanu na 27 maja 2022 r. odnotowano 300 przypadków podejrzanych i potwierdzonych w Europie). Wskaźnik śmiertelności z powodu ospy małpiej oscyluje w granicach od 1% do 10%.

Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących choroby zakaźnej ospy małpiej wśród personelu podmiotu leczniczego.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera