Jednym z zadań, które wiążą się z zapewnieniem systemu zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych, jest opracowanie, wdrożenie i nadzór nad procedurami zapobiegającymi zakażeniom i chorobom zakaźnym związanym z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Co powinno się w nich znaleźć?
Główne zaniedbania, które mogą prowadzić do zakażeń w placówkach medycznych, głównie w szpitalach, to niewłaściwy stan sanitarny w placówce, niedostateczna sterylizacja sprzętu, brak nadzoru epidemiologicznego oraz naruszenie norm higieny przez personel. Skutecznym narzędziem ograniczającym takie przypadki jest dobrze działający system zwalczania i zapobiegania zakażeń. Działania zapobiegające szerzeniu się zakażeń oraz chorób zakaźnych należy dokumentować.
COVID-19 jest chorobą śmiertelną, dlatego też w wyniku śmiertelnego zejścia choroby, należy w bezpieczny sposób zabezpieczyć ciało danej osoby, bądź jej organy, ponieważ mogą one stać się źródłem nowych zakażeń, a tym samym przyczynić się do rozwoju epidemii, a nie jej wygaszania.
Procedura określa zasady postępowania z ciałem oraz organami zmarłego pacjenta zakażonego COVID-19 bądź też podejrzanego o zakażenie.
Niebezpieczne odpady medyczne powstają praktycznie na każdym etapie opieki nad pacjentem, m.in. podczas zabiegów chirurgicznych, leczenia, diagnostyki obrazowej, w laboratoriach. Każdy etap powinien mieć dokładną procedurę unieszkodliwiania i przechowywania odpadów medycznych, a przestrzeganie zasad powinno być bardzo skrupulatne.
Procedura określa właściwą gospodarkę i zarządzanie odpadami medycznymi w trakcie pandemii COVID-19. Jej celem jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego, pacjentów i wszystkich pracowników danej placówki medycznej.
Krew i inne płyny ustrojowe pacjentów chorych na choroby zakaźne stanowią materiał zakaźny, a co za tym idzie, kontakt z nimi niesie za sobą ryzyko zakażenia zarówno innych pacjentów, jak i personelu medycznego czy sprzątającego.
Celem procedury jest zmniejszenie liczby przypadków zakażenia drobnoustrojami zarówno wśród personelu medycznego, jak i wśród pacjentów.
W każdej chwili możesz mieć kontakt z pacjentem zarażonym drobnoustrojem chorobotwórczym. Wówczas odpady, które pochodzą bezpośrednio od takiego pacjenta, kwalifikujesz do wysoce zakaźnych odpadów medycznych. Oznacza to, że nawet małe gabinety powinny być zaopatrzone w pojemniki służące do ewentualnego gromadzenia tych odpadów. Co jeszcze jest konieczne?
Z artykułu dowiesz się:
W praktyce, podczas codziennego kontaktu z odpadami medycznymi, trudno jednoznacznie ocenić, czy każdy z nich jest odpadem niebezpiecznym, czy wymaga innego traktowania w kontekście odpowiedniej klasyfikacji i magazynowania. Jakie właściwości powodują, że dany odpad zaliczany jest do odpadu niebezpiecznego?
W katalogu odpadów odpady niebezpieczne oznacza się symbolem ,,*”. Wykazują one co najmniej jedną spośród właściwości niebezpiecznych. Zostało to określone w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1357/2014 z 18 grudnia 2014 r. zastępującego załącznik III do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy. Wśród 15 właściwości opisanych w rozporządzeniu należy wymienić m.in.: wybuchowe, utleniające,łatwopalne, żrące, mutagenne, rakotwórcze, drażniące, ekotoksyczne, uczulające czy zakaźne. Jeżeli odpady wykazują co najmniej jedną z właściwości opisanych w tej regulacji, należy traktować je jako niebezpieczne.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.