
Czy placówkom grożą kary za niedopełnienie nowych obowiązków raportowania do SIM
Katalog zdarzeń wymagających raportowania do Systemu Informacji Medycznej (SIM) rozszerzono m.in. o ciąże. Czy placówki medyczne mają się czego obawiać, jeśli nie dostosowały jeszcze swoich systemów informatycznych do nowych wymogów?

Błędnie wystawione e-skierowanie – jak można je poprawić
W przypadku konieczności wprowadzenia zmiany do treści e-skierowania pojawia się problem, gdyż nie ma możliwości skreślenia błędu i wprowadzenia adnotacji. Jak zatem można poprawić błędnie wystawione e-skierowanie?

Poznaj nowe funkcjonalności aplikacji gabinet.gov.pl
Aplikacja gabinet.gov.pl przewiduje już możliwość raportowania danych za jej pośrednictwem. Każdy podmiot leczniczy zyskał techniczne narzędzie do wpisania tych danych. Dowiedz się więcej o nowych funkcjonalnościach.

Przykłady praktycznego zastosowań telemedycyny
Telemedycyna jest tym, co sprawia, że cyfrowe usługi publiczne w Polsce zyskuje na popularności. Zarówno dla usługodawców, jak i pacjentów, praktyczne zastosowanie tego systemu wskazuje na olbrzymi potencjał. Jakie są główne aspekty organizacyjne telemedycyny? Sprawdź!

Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia – dofinansowanie
Do 159 tys. zł mogą uzyskać placówki podstawowej opieki zdrowotnej z Ministerstwa Zdrowia w ramach grantu finansowego na zakup sprzętu teleinformatycznego i rozbudowę systemu gabinetowego zintegrowanego z centralnym systemem e-zdrowia. Sprawdź, kto i do kiedy może złożyć wniosek.

Standaryzacja w e-zdrowiu – jakie działania podejmuje Komisja UE
Standaryzacja ma charakter porządkujący określone czynności i procesy, a dzięki temu wprowadza określony ład procesów oraz ich przewidywalność. To z kolei może prowadzić do uproszczenia i usprawnienia sposobów realizacji określonych działań. Jakie działania w tym zakresie podejmuje UE?

Kiedy lekarz nie może udzielić teleporady
Nowoczesne systemy łączności umożliwiły udzielanie świadczeń zdrowotnych w formie teleporady. Sprawdź, w jakich sytuacjach lekarz jednak nie powinien udzielić teleporady i zalecić pacjentowi wizytę osobistą.

Elektroniczna rejestracja centralna – jakie będą warunki naboru do pilotażu
Pacjenci będą mogli zapisać się przez Internetowe Konto Pacjenta na wybrane świadczenia AOS. Wyszukają samodzielnie dostępne terminy świadczeń, a gdy przydzielenie terminu nie będzie możliwe, trafią na centralną listę oczekujących. Sprawdź, co wiemy o pilotażu elektronicznej rejestracji centralnej.

Elektroniczne stetoskopy – jakie zmiany wprowadzono w pilotażu?
Trwa realizacja programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorców zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Sprawdź, jakie istotne zmiany wprowadziło znowelizowane rozporządzenie dotyczące programu.

Centralna e-rejestracja – jak zmieni rzeczywistość placówek medycznych
Centralna rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 rozbudziła apetyt pacjentów publicznej ochrony zdrowia na tego typ usługę. Jak centralna e-rejestracja może zmienić rzeczywistość pacjentów i placówek medycznych?