Czy podwyżka płac w ochronie zdrowia od 1 lipca 2022 r. dotyczy także przychodni prywatnych?

/appFiles/site_102/images/autor/C5sGby2Puxl0FmK.jpeg

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 17 sierpnia 2022
Czy podwyżka płac w ochronie zdrowia od 1 lipca 2022 r. dotyczy także przychodni prywatnych?

Czy podwyżka płac w ochronie zdrowia od 1 lipca 2022 r. dotyczy tylko placówek państwowych, czy także przychodni prywatnej, która ma umowę z NFZ na podstawową opiekę zdrowotną? Czy rejestratorki medyczne (jak inny pracownik niemedyczny) powinny być objęte podwyżkami?

  • Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych określa wzrost i sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej.

  • Przepisy ustawy obejmują swoim zakresem podmioty lecznicze, niezależnie od źródła finansowania, rodzaju podmiotu, który utworzył dany podmiot leczniczy, i jego struktury właścicielskiej.

  • Rejestratorka medyczna (rejestratorka) jest pracownikiem działalności podstawowej, innym niż pracownik wykonujący zaród medyczny, wymagający średniego wykształcenia.

  • Czytaj też: Od 1 lipca 2022 r. podwyżki w ochronie zdrowia. Sprawdź, ile wyniosą»

  • Czytaj więcej w SerwisZOZ.pl na temat wynagrodzeń w ochronie zdrowia»

Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych określa wzrost i sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniając rodzaj wykonywanej pracy oraz sposób osiągania najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

Podwyżka wynagrodzenia od lipca 2022 – które podmioty obejmuje ustawa

Przepisy ustawy obejmują swoim zakresem podmioty lecznicze, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej, niezależnie od źródła finansowania, rodzaju podmiotu, który utworzył dany podmiot leczniczy, i jego struktury właścicielskiej.

Znajduje zatem zastosowanie względem:

1) przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej,

2) samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,

3) jednostek budżetowych, w tym państwowych jednostek budżetowych tworzonych i nadzorowanych przez ministra obrony narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra sprawiedliwości lub szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, mających w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej lub położną podstawowej opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów ustawy z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej;

4) instytutów badawczych, o których mowa w art. 3 ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych;

5) fundacji i stowarzyszeń, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej;

6) mających osobowość prawną jednostek organizacyjnych stowarzyszeń, o których mowa w pkt 5;

7) osób prawnych i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania;

8) jednostek wojskowych

– w zakresie, w jakim wykonują działalność leczniczą.

Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Świadczenia te mogą być udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Działalność lecznicza może również polegać na:

1) promocji zdrowia lub

2) realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.

Świadczenia zdrowotne to natomiast działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Tym samym przepisy przywołanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych dotyczą również placówek prywatnych (przychodni), które mają umowę z NFZ na podstawową opiekę zdrowotną.

Rejestratorki medyczne powinny być objęte podwyżką

Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz sposób osiągania najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

Jednocześnie ustawa wskazuje, że użyte w niej określenie pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny oznacza osobę zatrudnioną w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, inną niż pracownik wykonujący zawód medyczny, która wykonuje pracę pozostającą w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w komórkach organizacyjnych zakładu leczniczego, których działalność jest związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, zatrudnioną na stanowisku działalności podstawowej określonym w części pierwszej załącznika do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 50 ust. 5 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej lub stanowisku analogicznym.

Rejestratorka medyczna (rejestratorka) jest pracownikiem działalności podstawowej, innym niż pracownik wykonujący zaród medyczny, wymagający średniego wykształcenia (poz. 143 załącznika do rozporządzenia sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami). Dla tego stanowiska właściwy jest współczynnik pracy 0,78 (poz. 9).

Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych dotyczy również placówki prywatnej (przychodni), która ma umowę z NFZ na podstawową opiekę zdrowotną.

Autor: Joanna Suchanowska

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy