Jak przyznawać świadczenia świąteczne

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim okres świąteczny. To czas, kiedy pracodawcy myślą o świątecznych upominkach dla pracowników. Pamiętaj jednak, że obdarowanie pracownika, w zależności od formy i źródła finansowania, wiąże się z koniecznością ustalenia specjalnych zasad przyznania świadczenia, a także ich opodatkowania i oskładkowania. Jak zatem postępować?
Pracodawcy sięgają najczęściej do środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, (dalej fundusz ZFŚS), tworzonego we wszystkich jednostkach zatrudniających co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Znowelizowana pod koniec 2016 roku ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wprowadziła możliwość wyboru między tworzeniem funduszu a wypłatą świadczeń urlopowychdla podmiotów zatrudniających poniżej 50 osób. Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników ustalają fundusz, gdy wniosek o to zgłosi zakładowa organizacja związkowa. Z kolei jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalny bez względu na stan zatrudnienia. Nie mogą też odstąpić od tego obowiązku.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.