Świadczenia medyczne dla obywateli Ukrainy – wskazówki dla placówek medycznych

/appFiles/site_102/images/autor/eghIdoul7ztQ3M1.jpeg

Autor: Anna Rubinkowska

Dodano: 16 marca 2022
Świadczenia medyczne dla obywateli Ukrainy – wskazówki dla placówek medycznych

Placówki medyczne, które mają kontrakt z NFZ, rozliczą świadczenia medyczne udzielone obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski od 24 lutego w związku z wojną w Ukrainie. Rząd przygotował specjalne przepisy. W pomoc włącza się również prywatna ochrona zdrowia. Sprawdź, jakie są możliwości pomocy obywatelom Ukrainy.

Rząd przygotował ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej specustawę), która weszła w życie 12 marca 2022 r., z mocą obowiązywania od 24 lutego 2022 r.

Przepisy specustawy umożliwiają rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy.

Dotyczy to obywatela Ukrainy, który ma zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Przepisy objęły placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Świadczenia opieki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy: Udzielenie i rozliczenie świadczeń jak dla polskich pacjentów

Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą mieć dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

Pacjenci z Ukrainy. Jak powinny zachować się podmioty lecznicze, udzielając świadczeń gwarantowanych?

Specjalne rozwiązania prawne zawarte w specustawie precyzują, że w momencie, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy:

  • nie powinni odmawiać mu pomocy;
  • nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy;
  • nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur;
  • powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.

Sprawozdawanie i rozliczanie z OW NFZ świadczeń zdrowotnych udzielonych obywatelom Ukrainy w ramach umów z NFZ jest możliwe dzięki uchwaleniu specustawy i określeniu szczegółowych rozwiązań rozliczeniowych.

Podstawowa opieka zdrowotna: Lekarze PPOZ pomogą, lecz chcą mieć pewność, że uchodźcy z Ukrainy mają prawo do świadczeń zdrowotnych

Zgodnie z komunikatem prezesa NFZ lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia deklarują podjęcie się udzielania świadczeń medycznych obywatelom Ukrainy

– Musimy mieć jednak pewność, że nasi sąsiedzi z Ukrainy, którzy znaleźli się w potrzebie, są uprawnieni w pełnym zakresie do uzyskania świadczeń finansowanych ze środków publicznych, w tym do uzyskania recept na refundowane produkty lecznicze – zwraca się w piśmie do Filipa Nowaka, prezesa NFZ, Bożena Janicka, prezes PPOZ.

NFZ potwierdza, że prawo do świadczeń dotyczy obywateli Ukrainy, którzy mają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Informacje o świadczeniach: POMOC dla Ukrainy – pakiet Grupy LUX MED

Grupa LUX MED przygotowała pakiet POMOC dla Ukrainy, który ma być realnym wsparciem po obu stronach granicy.

Pilna, doraźna bezpłatna pomoc medyczna dla osób przyjeżdżających z Ukrainy jest realizowana we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED.

W tym celu powstała specjalna, polsko-ukraińska infolinia pod nr tel. +48 22 45 87 007 (czynna codziennie w godzinach 9.00 -17.00) oraz adres mailowy [email protected]. Rozmowy mogą być prowadzone w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.

Ponadto pracujący w Polsce ukraińscy lekarze są w stałym kontakcie z kolegami z Ukrainy. Za pośrednictwem odpowiednich organizacji przekazują realne, niezbędne dla ratowania życia i zdrowia, wsparcie materiałowe i sprzętowe dla szpitali prowadzących działania na terenie konfliktu.

Z kolei ratownicy medyczni i lekarze Grupy LUX MED wspierają działania na rzecz potrzebujących przebywających w bezpośredniej bliskości granicy.

Pakiet pomocy medycznej w Centrum Damiana  

Centrum Medyczne Damiana oferuje telefoniczne wsparcie psychologiczne wszystkim osobom z jakimkolwiek dokumentem ukraińskim bądź bez dokumentów, ale mówiących po ukraińsku.

Od 1 marca dyżur telefoniczny pod numerem 22 566 22 27 w języku ukraińskim jest dostępny 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 - 20:00.

Od poniedziałku 28 lutego pod numerem 22 566 22 20 dostępna jest infolinia po ukraińsku, która ma na celu pomóc odnaleźć się w polskim systemie zdrowia (od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00 - 21:00).

W najbliższym czasie we wszystkich placówkach Centrum Medycznego Damiana pojawią się osoby, które będą służyły tłumaczeniem w czasie wizyt u polskich lekarzy.

Wszystkim osobom, które przyjechały do Polski z Ukrainy 24 lutego 2022 r. i później Centrum Medyczne Damiana oferuje bezpłatną pomoc medyczną i testy antygenowe w kierunku COVID-19. Umawianie wizyt jest możliwe pod numerem tel. 22 566 22 22.

Centrum Medyczne Damiana przeznaczyło również 50 tysięcy złotych miesięcznie na pomoc chirurgiczno-urazową. Jednocześnie oferuje pracę osobom z Ukrainy: lekarzom, pielęgniarkom i personelowi medycznemu pomagamy w nostryfikacji dyplomów. Oferuje także pracę psychologom, informatykom, pracownikom recepcji oraz Call Center i innym osobom.

Świadczenia medyczne dla obywateli Ukrainy: RPP i NFZ przypominają o równości w dostępie do świadczeń specjalistycznych

Zgodnie ze specustawą obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., mają prawo do korzystania ze świadczeń medycznych i refundacji leków na analogicznych zasadach, jak ubezpieczeni w Polsce – przypominają Narodowy Fundusz Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta.

Najważniejsze informacje dotyczące praw do korzystania ze świadczeń medycznych i refundacji leków to:

  • narodowość lub obywatelstwo nie mogą być przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością,
  • każdy pacjent ma prawo, aby o kolejności jego dostępu do świadczeń medycznych w placówkach medycznych decydowały kryteria medyczne, stan zdrowia oraz miejsce na liście oczekujących (dotyczy np. poradni specjalistycznych, zabiegów planowych),
  • w sytuacji ratowania życia zawsze decyduje stan zdrowia pacjenta.

Jak podkreślają Narodowy Fundusz Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta, niedopuszczalne są zarówno przypadki, kiedy mimo braku wskazań medycznych lub bez zachowania kolejności na liście oczekujących, obywatele Ukrainy są przyjmowani przed polskimi pacjentami, jak i sytuacje dyskryminowania w równym dostępie do świadczeń.

Źródło:

NFZ, PPOZ, Grupa LUX MED, Centrum Medyczne Damiana

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy