Czy można pozyskać pracowników od konkurencji

/appFiles/site_102/images/autor/xW4zjyoBXqmZQ8r.jpeg

Autor: Anna Wilińska-Zelek

Dodano: 4 sierpnia 2022
Czy można pozyskać pracowników od konkurencji

Poszukiwanie pracowników w branży medycznej nie należy do ­łatwych zadań. Nierzadko poszukujemy osób doświadczonych – takich, które pracują już na analogicznych stanowiskach. Jak postąpić, aby próba pozyskania pracownika nie była zakwalifikowana jako czyn nieuczciwej konkurencji?

Zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji nakłanianie pracownika konkurencyjnej firmy do niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych albo innych obowiązków umownych, w celu przysporzenia korzyści sobie lub osobom trzecim albo szkodzenia przedsiębiorcy, jest kwalifikowane jako czyn nieuczciwej konkurencji.

Zgodnie z orzecznictwem sądów pojęcie nakłaniania będącego czynem nieuczciwej konkurencji obejmuje zachowania prowadzące do zniechęcenia pracownika do podmiotu, z którym dotychczas wiązała go umowa, przy czym sposób, w jaki owo nakłanianie się odbywa, nie bazuje jedynie na atrakcyjności oferty.

W praktyce nieuczciwe próby pozyskania pracownika możemy rozpoznać po tym, że zwykle towarzyszą im różnego rodzaju zachęty, obietnice gratyfikacji zmierzające do rozwiązania dotychczasowej umowy i przejęcia pracownika – w zamyśle często wraz z klientami, których obsługiwał. Dany pracownik jest kuszony możliwością uzyskania takiej gratyfikacji z zastrzeżeniem, że nastąpi to, jeśli tylko rozwiąże przedtem umowę z konkurentem przedsiębiorcy przejmującego.

Warto mieć również na względzie, że zgodnie z doktryną dopuszczalne są naruszenia interesów gospodarczych podmiotu działającego na rynku, włącznie z jego wyeliminowaniem w wyniku uczciwej gry rynkowej.

W sytuacji gdy dany podmiot prowadzi proces rekrutacyjny w sposób jawny i powszechny (przez umieszczanie ogłoszeń w serwisach internetowych, bezpośrednie składanie ofert pracy), nieograniczony do pracowników jedynie określonego przedsiębiorstwa, a kandydaci biorą w nim udział dobrowolnie, jest to działanie zgodne z prawem i dobrymi obyczajami.

Czytaj więcej na temat zatrudniania i spraw pracowniczych w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 78% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.