Kiedy trzeba uzasadnić wypowiedzenie umowy? Praktyczny przewodnik

Zawarcie umowy o pracę między placówką medyczną a osobą ubiegającą się o zatrudnienie nie oznacza, że umowa terminowa i na czas nieokreślony będą trwały zgodnie z początkowymi zamiarami. Jeżeli umowa o pracę na czas określony oraz na czas nieokreślony wypowiadana jest przez placówkę, niezbędne będzie uzasadnienie takiej decyzji. Przepisy są w tym zakresie lakoniczne i mało precyzyjne, a sposób rozwiązywania umów, w tym obowiązek uzasadniania decyzji o zakończeniu współpracy, jest weryfikowany przez inspektorów PIP. Sprawdź, jak nie popełnić błędu.
Najbardziej naturalnym, pierwszym wyborem przy zatrudnieniu pracownika jest umowa na okres próbny w celu sprawdzenia przydatności zawodowej danej osoby oraz możliwości kontynuowania zatrudnienia. Następnie zwykle zawiera się umowy na czas określony. Można zawrzeć trzy takie umowy na łączny okres do 33 miesięcy. Zwykle po wykorzystaniu umów terminowych zawiera się umowę na czas nieokreślony, co nie zmienia faktu, że prowadzący placówkę może od samego początku zatrudnić daną osobę na podstawie takiej umowy, gdy jest pewny swojego wyboru.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.