Akredytacja to prestiż dla placówki

W świetle nowych zasad kontraktowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia, posiadanie akredytacji staje się nie tylko wyznacznikiem wysokiej jakości świadczonych usług oraz bezpieczeństwa świadczeń, ale uzasadnionym narzędziem ekonomicznym.
- Akredytacja jest standardem potwierdzającym jakość i bezpieczeństwo usług świadczonych przez ośrodki medyczne, z szpitalami na czele; w Polsce odpowiedzialne za proces akredytacji jest Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ), a akredytacja wydawana jest na 3 lata.
- Standardy akredytacyjne są tworzone w formie krótkich zdań, które określają oczekiwany stan, a każdy standard jest oceniany w skali od 1 do 5 i ma określoną wagę, odzwierciedlającą jego istotność; zgodność z tymi standardami jest publicznie dostępna do samooceny przed rozpoczęciem procesu akredytacji.
- Proces akredytacji obejmuje etap wizytacji, który polega na weryfikacji spełnienia standardów akredytacyjnych, i kończy się przygotowaniem raportu oraz rekomendacją; zgodnie z wytycznymi NFZ, akredytacja ministra zdrowia jest coraz bardziej ceniona podczas kontraktowania, co potwierdza wzrost znaczenia kryterium jakości i bezpieczeństwa w procesie świadczenia usług zdrowotnych.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.