NFZ sfinansuje dyżury nocne i świąteczne aptek

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 22 sierpnia 2023

Od 2024 roku dyżury nocne i świąteczne w aptekach będą objęte finansowaniem ze strony NFZ. Zmiana idzie w parze z likwidacją opłat za wydawanie leków w godzinach nocnych i w dni świąteczne.

Obecnie apteki mogą pobierać opłatę za wydanie leku w nocy, w niedziele, święta oraz dni wolne od pracy, znane jako „opłata dyspensyjna”. Jej maksymalną kwotę ustala minister zdrowia, która aktualnie wynosi 3,20 zł.

Jednak od 1 stycznia 2024 r. zmiany w ustawie refundacyjnej wprowadzą płatne dyżury aptek, jednocześnie znosząc opłatę za wydawanie leków w aptece w nocy.

W myśl nowych przepisów do 31 stycznia 2024 r. właściciele aptek muszą przedstawić zarządowi powiatu lub prezydentowi miasta na prawach powiatu, w którym znajduje się apteka, plan godzin pracy na dany rok. Na tej podstawie władze lokalne podejmą uchwałę dotyczącą dyżurów do 31 grudnia 2024 r.

Do kiedy obowiązują dotychczasowe grafiki dyżurowe

Dopóki nowe uchwały nie wejdą w życie, obowiązują dotychczasowe grafiki dyżurowe, a także nadal można naliczać opłatę za wydawanie leków w nocy i w święta. Po wdrożeniu nowych zasad dyżurowania opłata przestanie obowiązywać.

Procedury ustalania dyżurów i finansowania są określone w zmienionych przepisach art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Wyjątek dla „powiatów obwarzankowych”

Dyżury w nocy i w dni świąteczne będą obowiązywały w miejscowościach będących siedzibami powiatów o populacji do 40 tys. osób, według danych Głównego Urzędu Statystycznego. Istnieje jednak wyjątek dla „powiatów obwarzankowych” (tj. tych, które mają siedzibę w sąsiadującym mieście na prawach powiatu). Nie muszą one wprowadzać dyżurów.

Koszty dyżurów aptek pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia

Koszty dyżurów aptek pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia, który zawrze stosowne umowy z placówkami. Wynagrodzenie będzie miało postać ryczałtu, równowartość 3,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę na godzinę faktycznego dyżuru. Obecnie kwota ta wynosi 126 zł za godzinę.

NFZ wypłaci wynagrodzenie na konto apteki w ciągu 15 dni od otrzymania harmonogramu dyżurów.

W miastach liczących więcej niż 40 tys. mieszkańców, dyżury płatne będą opcjonalne, z decyzją podejmowaną przez powiat na podstawie potrzeb lokalnych oraz dostępnych środków finansowych.

Powiat będzie płacił za dyżury, nawet w przypadku przekroczenia normatywnych godzin dyżurowania.

W ustawie opisano również procedurę ustalania dyżurów aptek, w tym terminy przekazywania informacji, analizę potrzeb społeczności w zakresie dostępności leków, a także komunikację między władzami a aptekami.

Słowa kluczowe:
aptekidyżury aptek

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy