Niektóre zawody medyczne – KSRM przyjął projekt ustawy

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 13 stycznia 2023

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych. Projekt reguluje warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych oraz ustawiczny rozwój zawodowy i odpowiedzialność zawodową. Wprowadza też rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodu.

Celem projektu jest uregulowanie warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, których dotychczas nie objęto regulacjami ustawowymi, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii doskonalenia zawodowego osób wykonujących zawód medyczny oraz ich odpowiedzialności zawodowej.

Wykaz zawodów objętych ustawą

Projekt ustawy zawiera regulacje odnoszące się do następujących zawodów:

  • asystentka stomatologiczna;
  • dietetyk;
  • elektroradiolog;
  • higienistka stomatologiczna;
  • logopeda;
  • masażysta;
  • opiekun medyczny;
  • optometrysta;
  • ortoptystka;
  • podiatra;
  • protetyk słuchu;
  • technik dentystyczny;
  • technik farmaceutyczny;
  • technik ortopeda;
  • technik sterylizacji medycznej;
  • terapeuta zajęciowy.

Ustawa ma być podstawą do określenia m.in.: zadań zawodowych, do wykonywania których są uprawnione osoby wykonujące zawód medyczny, wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do jego wykonywania, efektów uczenia się właściwych dla danego zawodu medycznego, które muszą być realizowane w ramach kształcenia zawodowego, a także kodeksu etyki i deontologii medycznej.

Rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego

Projekt ustawy reguluje zagadnienie związane z rejestrem osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego, który będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym, a którego właścicielem i administratorem będzie Centrum e-Zdrowia. Natomiast administratorem danych gromadzonych w tym rejestrze będzie minister zdrowia.

Kwestie dotyczące wpisu do tego rejestru, zmiany danych objętych rejestrem, odmowy wpisu do rejestru oraz skreślenie z rejestru będą należały do kompetencji wojewody, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby wykonującej dany zawód medyczny. Zgodnie z projektem ustawy, osoba wykonująca zawód medyczny po spełnieniu ustawowych warunków będzie podlegać wpisowi do rejestru. Pozwoli to na monitorowanie osób posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego, w szczególności zapewni informację o aktualnej liczbie osób wykonujących dany zawód medyczny, będzie też źródłem informacji o potrzebach kadrowych w tych zawodach w poszczególnych rejonach kraju.

Rozwój zawodowy

Projekt ustawy reguluje również kwestie związane z ustawicznym rozwojem zawodowym w ramach kształcenia podyplomowego (szkolenie specjalizacyjne i kursy kwalifikacyjne) oraz doskonalenia zawodowego. Osoba wykonująca zawód medyczny będzie miała obowiązek uczestnictwa w różnych rodzajach i formach doskonalenia zawodowego przez samokształcenie oraz udział w kursach doskonalących realizowanych metodą wykładów, seminariów, warsztatów oraz ćwiczeń, a także za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem, zakończonych testem.

Za udział w poszczególnych formach doskonalenia zawodowego i kształcenia podyplomowego będą przysługiwać punkty edukacyjne. Jednocześnie projekt ustawy wprowadza regulacje dotyczące skorzystania przez osobę wykonującą zawód medyczny z 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego.

Projekt ustawy wprowadza regulacje, które umożliwiają osobie wykonującej zawód medyczny legitymującej się dorobkiem naukowym i posiadającej ukończony kurs lub szkolenie z zakresu obejmującego tematykę kursu kwalifikacyjnego, uznanie tego dorobku za równoważny ze zrealizowaniem programu kursu kwalifikacyjnego.

Zgodnie z przepisami projektu ustawy, minister właściwy do spraw zdrowia będzie mógł na wniosek osoby wykonującej zawód medyczny, w drodze decyzji administracyjnej, uznać lub odmówić uznania dorobku za równoważny ze zrealizowaniem programu kursu kwalifikacyjnego, na podstawie opinii sporządzonej przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Wnioski o uznanie dorobku osoby zainteresowane składają do CMKP, które sprawdzi je pod względem formalnym i przekaże do zaopiniowania powołanemu zespołowi ekspertów.

Projekt ustawy określa również działania kontrolne w ramach kształcenia zawodowego osób wykonujących dany zawód medyczny, które będzie prowadzić zespół, powoływany przez dyrektora CMKP.

Odpowiedzialność zawodowa za naruszenie zasad etyki zawodowej

Projekt ustawy reguluje również kwestie odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki zawodowej i deontologii zawodowej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu medycznego.

Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej osoby wykonującej zawód medyczny obejmuje:

  • czynności sprawdzające;
  • postępowanie wyjaśniające;
  • postępowanie przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.

Komisja Odpowiedzialności Zawodowej składa się z 36 członków, powoływanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia na 4-letnią kadencję, po 2 przedstawicieli każdego zawodu oraz czterech przedstawicieli ministra właściwego do spraw zdrowia.

Słowa kluczowe:
zawody medyczne

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy