Zgodnie z art. 108 pkt 5 ustawy o niektórych zawodach medycznych od 26 marca 2025 r. wejdą w życie istotne zmiany dotyczące statusu i ewidencji pracowników medycznych.
Nowa definicja pracownika medycznego i zmiany w rejestrach medycznych od 26 marca 2025 r.

Od 26 marca 2025 r. zmienia się definicja pracownika medycznego, zasady prowadzenia rejestrów i identyfikacji personelu. Sprawdź, kogo obejmą nowe przepisy i jak przygotować systemy w placówce. Zobacz, co musisz wdrożyć!
Ustawa o niektórych zawodach medycznych: co się zmienia od 26 marca 2025 r.?
Po pierwsze, rozszerzona zostanie definicja pracownika medycznego. Do katalogu osób wykonujących zawody medyczne zostaną formalnie włączeni przedstawiciele nowych zawodów ujętych w ustawie, takich jak optometryści, podiatrzy, technicy sterylizacji medycznej i inni specjaliści.
Po drugie, zmienią się obowiązki związane z prowadzeniem rejestrów medycznych. Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego stanie się głównym źródłem danych dla Centralnego Wykazu Pracowników Medycznych. Dane z tego rejestru będą automatycznie przekazywane i wykorzystywane do identyfikacji oraz uwierzytelniania osób wykonujących nowe zawody medyczne.
Po trzecie, wprowadzony zostanie jednolity system identyfikatorów. Każdy pracownik medyczny otrzyma indywidualny identyfikator wpisu, który będzie funkcjonował równolegle z dotychczasowym numerem prawa wykonywania zawodu. Nowy identyfikator ma na celu usprawnienie procesu identyfikacji i zwiększenie spójności danych w systemach informatycznych.
Co zmiany oznaczają dla placówek?
Placówki będą musiały dostosować swoje systemy IT do nowych źródeł danych i identyfikatorów. Oznacza to konieczność aktualizacji oprogramowania, integracji z Centralnym Rejestrem oraz wdrożenia nowych standardów identyfikacji pracowników.
Nowe regulacje umożliwią pełniejsze raportowanie danych w systemach e-zdrowia. Ujednolicenie informacji o zawodach medycznych pozwoli na dokładniejsze i szybsze przekazywanie danych do centralnych systemów, takich jak P1 czy eWUŚ.
Placówki zostaną również zobowiązane do regularnej aktualizacji danych zawodowych w rejestrach publicznych. W praktyce oznacza to konieczność bieżącego wprowadzania i weryfikacji informacji o zatrudnionych specjalistach.
Wprowadzenie nowych standardów przyczyni się także do zwiększenia przejrzystości i spójności informacji o uprawnieniach zawodowych personelu. Ułatwi to kontrolę nad kwalifikacjami zarówno ze strony menedżerów placówek, jak i instytucji nadzorujących.
-
Czytaj też:
- Projekt rozporządzenia: wykaz czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne
- Jakie zmiany wprowadza ustawa o niektórych zawodach medycznych
- Najważniejsze zmiany w ustawie o zawodach medycznych w 2024 roku
- Obowiązki i możliwości rozwoju w niektórych zawodach medycznych uregulowanych nową ustawą
- Nabywanie kwalifikacji w ramach nowych zawodów medycznych
- Wykonywanie zawodów medycznych zgodnie z nową ustawą: kompleksowy przewodnik
- Czy niektórzy pracownicy medyczni będą musieli dostarczać zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego
- Obejrzyj webinar:
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur