Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt, którego celem jest unifikacja postępowań orzeczniczych ZUS. Ujednolicenie obejmuje procedury kontroli poprawności wystawiania zaświadczeń lekarskich i zapewnia jednolity tryb orzekania, niezależnie od celu, w jakim jest wydawane orzeczenie. Projekt nie zmienia definicji niezdolności do pracy ani niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Nowe zasady wydawania orzeczeń lekarskich – co się zmieni od 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 r. ZUS wprowadzi jednolite zasady wydawania orzeczeń lekarskich, co ma na celu uproszczenie i standaryzację procedur przyznawania świadczeń, takich jak renty z tytułu niezdolności do pracy, dodatki pielęgnacyjne czy renty socjalne. Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych skierowano do konsultacji 25 października. Planowane zmiany mają poprawić efektywność orzecznictwa w ZUS.
Ujednolicenie trybu wydawania orzeczeń
Zmiany w zasadach zatrudniania lekarzy orzeczników
Nowelizacja ustawy zakłada również zmiany w zakresie zatrudnienia i wynagrodzeń lekarzy orzeczników ZUS. Wprowadzono elastyczniejsze formy współpracy, takie jak umowy o pracę lub cywilnoprawne, z wyjątkiem głównego lekarza orzecznika oraz lekarzy inspektorów nadzoru orzecznictwa lekarskiego, którzy będą zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie lekarzy ma być ustalane podobnie jak w przypadku niektórych pracowników medycznych.
Doprecyzowanie pojęcia „pracy zarobkowej”
Projekt definiuje „pracę zarobkową” jako czynność o charakterze zarobkowym, niezależnie od stosunku prawnego. Wyjątkiem są incydentalne działania wynikające z „istotnych okoliczności”, np. podpisanie dokumentów, które nie będą uznawane za pracę zarobkową i nie spowodują utraty zasiłku chorobowego.
Jednoosobowe orzekanie i nowe przepisy dotyczące kontroli
Zmiany obejmują także wprowadzenie jednoosobowego orzekania w obu instancjach oraz możliwość pozyskania przez ZUS informacji o zdarzeniach medycznych z systemu ochrony zdrowia. Wprowadzono również wymóg zgłoszenia aktualnego miejsca zamieszkania ubezpieczonego, co jest niezbędne do skutecznej kontroli zwolnień lekarskich. Brak obecności ubezpieczonego podczas kontroli może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego, chyba że nieobecność zostanie uzasadniona.
Wejście w życie przepisów
Nowelizacja ustawy, zgodnie z założeniami, ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur