Parlamentarny Zespół ds. Organizacji Ochrony Zdrowia: konieczna jest koordynacja na poziomie regionów

Dodano: 14 stycznia 2016

Potrzeba koordynacji w zakresie infrastruktury, określenia, jakie świadczenia powinny być finansowane z pieniędzy publicznych. Korekty wymaga też wycena świadczeń, bo niektóre procedury są przeszacowane, na inne zaś środków jest za mało – na takim stanowisku stoi Parlamentarny Zespół ds. Organizacji Ochrony Zdrowia.

W ocenie prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie, prof. Andrzeja Matyji, tworzenie map odbywa się na podstawie zafałszowanych danych. Inne dane są w posiadaniu NFZ, inne GUS, a jeszcze inne ma ZUS. Dyrektor szpitala uniwersyteckiego w Krakowie Barbara Bulanowska, odnosząc się do map potrzeb mówiła, że być może w opracowaniach popełniono błędy, ale dokonano przy tej okazji „przyzwoitej” analizy demograficznej czy epidemiologicznej, przyjęto dobrą metodologię i warto to rozwijać.

Do wytworzenia map potrzeb konieczne są: czas, ludzie, sprzęt i pieniądze. Mapy tworzone są ze środków UE, a nie ze środków własnych państwa (wkład własny 15%). Ich powstanie jest warunkiem wykorzystania środków z UE na ochronę zdrowia w Polsce.

Pierwsze mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie chorób onkologicznych i kardiologicznych resort zdrowia opublikował w styczniu. Mają one m.in. pomóc w planowaniu inwestycji w służbie zdrowia. W założeniu mapy to obiektywna ocena potrzeb zdrowotnych ludności, której celem jest m.in. ułatwienie planowania inwestycji. Mapy mają również pomóc dyrektorom w ocenie efektywności szpitali, którymi kierują, oraz dadzą im możliwość jednoznacznego porównania swojej placówki do innych.

Zespół powstał w listopadzie 2015 r.; 13 stycznia odbyło się jego pierwsze merytoryczne spotkanie.

Słowa kluczowe:
ochrona zdrowia

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »