Przychodnie i szpitale zarejestrują pacjentów za pomocą aplikacji mObywatel

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 4 sierpnia 2023

Aplikację mObywatel oficjalnie uznano za trzeci dokument tożsamości, równorzędny z dowodem osobistym i paszportem. Dzięki tej zmianie, aplikacja staje się ważnym środkiem identyfikacji, który będzie akceptowany wszędzie tam, gdzie wymagany jest dowód tożsamości. Pacjenci będą mogli również korzystać z aplikacji podczas rejestracji w przychodniach i szpitalach.

Głównym celem ustawy z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel jest wprowadzenie podstaw do używania i uznawania dokumentów elektronicznych obsługiwanych przez tę aplikację w życiu codziennym.

Elektroniczne dokumenty na równi z tradycyjnymi dowodami osobistymi

Elektroniczne dokumenty zawarte w aplikacji będą traktowane na równi z tradycyjnymi dowodami osobistymi i będą respektowane przez różne instytucje, włączając banki, urzędy, przychodnie i szpitale.

Dokument mObywatel na pięć lat

„Dokument mObywatel” w aplikacji będzie automatycznie wydawany na pięć lat i zawierać dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych oraz z rejestru PESEL, co umożliwi jednoznaczne potwierdzenie tożsamości osoby.

Ważne jest także, że aplikacja mObywatel zostanie zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Te zmiany są przełomowe i stanowią prawdziwą rewolucję w procesie identyfikacji i korzystania z dokumentów tożsamości.

Nowe przepisy obowiązują od 14 lipca 2023 r.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy