Senat ponownie odrzucił ustawę o jakości

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 14 lipca 2023

Senat 13 lipca 2023 r. ponownie odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która była kluczowym projektem Ministerstwa Zdrowia. Projektem tym już wcześniej zajmował się Sejm i również nie uzyskał akceptacji. Aby ustawę przyjąć, wymagana będzie bezwzględna większość w głosowaniu Sejmu. Wniosek o odrzucenie poparło 47 senatorów, 45 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Odrzucenie ustawy przez Senat było drugim takim przypadkiem w ciągu ostatnich miesięcy. Wniosek o odrzucenie całej ustawy, zgłoszony przez przewodniczącą senackiej Komisji Zdrowia Beatę Małecką-Liberę i rekomendowany przez tę komisję, uzyskał poparcie 47 senatorów. Przeciwnych było 45, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Brak różnic między obecnym projektem a wcześniejszym odrzuconym

Podczas prac w Komisji Zdrowia senatorowie opozycji zwracali uwagę na brak różnic między obecnym projektem a wcześniejszym odrzuconym w marcu. W projekcie tym wyłączono Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych (osobny projekt trafił jako nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta), a także zrezygnowano z kontrowersyjnej klauzuli no-fault, która będzie rozważana przez zespół powołany przez ministra zdrowia. Zrezygnowano również z likwidacji Centrum Monitorowania Jakości.

Senatorowie: jest potrzeba poprawy kwestii dotyczących jakości

Senatorowie wskazywali, że istnieje potrzeba poprawy kwestii dotyczących jakości, ale uważali, że zaproponowane rozwiązania są niewystarczające. Podkreślali sprzeczność interesów związanych z autoryzacją, gdzie Narodowy Fundusz Zdrowia ocenia jakość i jednocześnie decyduje o przyznaniu pieniędzy szpitalom. Brakowało również konkretnych propozycji rozwiązań mających poprawić jakość.

Projekt ustawy o jakości wraca do Sejmu

Teraz projekt ustawy wróci do Sejmu, gdzie zostanie omówiony podczas najbliższego posiedzenia, które jest zaplanowane na 28 lipca 2023 r. Wówczas będzie głosowany wniosek o odrzucenie decyzji Senatu, który odrzucił ustawę. Aby ustawa weszła w życie, wymagana będzie bezwzględna większość głosów. W pierwszym podejściu do głosowania posłom obozu rządzącego zabrakło jednego głosu. Niespodziewanie dwie posłanki Prawa i Sprawiedliwości, Józefa Szczurek-Żelazko oraz Anna Dąbrowska-Banaszek, wstrzymały się wtedy od głosu.

Celem ustawy jest wprowadzenie kompleksowych rozwiązań prawno-organizacyjnych, które będą realizować priorytety polityki zdrowotnej w obszarze jakości. Ustawa dotyczy autoryzacji, wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, akredytacji oraz rejestrów medycznych.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy