Wchodzi w życie 1 stycznia: przywrócenie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów

Dodano: 29 grudnia 2016

Ustawa z 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2016.2020) przywraca odbywanie przez lekarzy i lekarzy dentystów - po ukończeniu studiów - stażu podyplomowego. Tym samym ustawodawca odstępuje od uregulowań przyjętych ustawą z 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, wprowadzających – w zakresie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów – dwusemestralne praktyczne nauczanie na szóstym roku studiów na kierunku lekarskim i piątym roku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Ustawodawca rezygnuje z dotychczasowej instytucji ograniczonego prawa do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty podczas odbywania stażu podyplomowego – w celu odbycia stażu podyplomowego i na czas jego odbywania okręgowa rada lekarska będzie przyznawać stażyście pełne prawo wykonywania zawodu, a więc uprawnienia m.in. do wystawiania recept, wydawania skierowań na badania czy opinii i orzeczeń lekarskich.

Staż będzie się odbywał pod nadzorem opiekuna będącego lekarzem specjalistą w określonej dziedzinie medycyny albo lekarzem dentystą, wykonującym zawód przez okres co najmniej pięciu lat. Praktyczne nauczanie prowadzone będzie nie tylko w uczelniach medycznych, lecz także uczelniach kształcących na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w symulowanych warunkach klinicznych.

Słowa kluczowe:
lekarzstaż

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »