WHO: ogłaszamy koniec pandemii COVID-19

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 5 maja 2023

Po przeszło trzech latach od pojawienia się pierwszych przypadków zakażenia koronawirusem, 5 maja 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie ogłosiła zakończenie pandemii COVID-19.

Dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, w trakcie konferencji prasowej poinformował z wielką nadzieją, że zażegnano globalne zagrożenie związane z COVID-19.

Pierwsze przypadki nieznanej wcześniej infekcji odnotowano 17 listopada 2019 r. w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, w Chinach. Wirusem, który był przyczyną choroby, jest bardzo zakaźny SARS-CoV-2. Infekcja szybko rozprzestrzeniła się poza granice kraju i dotarła na inne kontynenty.

W Polsce pierwszy oficjalny przypadek COVID-19 potwierdzono 4 marca 2020 r. Był to początek globalnego zagrożenia zdrowotnego – WHO stan pandemii ogłosiło 11 marca 2020 r.

W czasie kolejnych miesięcy obserwowano wzrost liczby zakażeń COVID-19 na całym świecie, co skutkowało ogłaszaniem kolejnych rekordów zakażeń i zgonów oraz wprowadzeniem ścisłych obostrzeń i lockdownów.

Dzięki ogromnemu wysiłkowi naukowców opracowano skuteczne szczepionki przeciwko COVID-19. Wirus jednak wciąż mutował, co powodowało kolejne fale zakażeń.

Koniec pandemii, lecz COVID-19 nadal groźny

Mimo że COCOD-19 nie zniknął, trzy lata po wybuchu epidemii, eksperci z WHO ogłosili, że pandemia się zakończyła. Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO, poinformował na oficjalnym profilu Twittera, że Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zalecił mu ogłoszenie końca stanu zagrożenia zdrowia publicznego na skalę międzynarodową, a on przystał na tę decyzję.

Należy jednak pamiętać, że choroba wciąż stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

COVID-19 przyczynił się do śmieci kilkunastu milionów ludzi

Szef WHO zastrzegł, że COVID-19 nadal zabija ludzi. Według agencji Associated Press, COVID-19 przyczynił się do śmierci co najmniej 7 milionów osób na całym świecie. Dyrektor WHO uważa jednak, że ta liczba może być dużo wyższa, a nawet dochodzić do 20 milionów zgonów. W niektórych państwach liczba infekcji nadal wzrasta, ale większość krajów powróciła już do normalności.

Co było przyczyną koronawirusa?

Dyrektor WHO stwierdził, że COVID zmienił nasz świat i nas samych. Teraz jednym z priorytetów organizacji jest ustalenie źródła wirusa SARS-CoV-2.

W 2021 roku potwierdzono, że został on prawdopodobnie przeniesiony z zwierząt na ludzi, a teorie o jego pochodzeniu z laboratorium są mało prawdopodobne. Jednak obecnie eksperci nie są pewni źródeł koronawirusa. Niektóre raporty sugerują, że wirus mógł wydostać się z chińskiego laboratorium, co wynikało z nieszczelności i złych zabezpieczeń. W każdym razie konieczne jest zbadanie wszystkich możliwych źródeł, aby skutecznie zwalczać pandemię.

Słowa kluczowe:
koronawirus

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy