Jak założyć klaster placówek medycznych

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 18 lipca 2011
Jak założyć klaster placówek medycznych

Dzięki powiązaniom sieciowym placówki medyczne uzyskują wsparcie świadczeniodawców w relacjach z NFZ, urzędami i instytucjami państwowymi oraz jednostkami samorządu lokalnego. Łączenie się w klastry niesie ze sobą również zwiększenie jakości obsługi pacjentów.

  • Klastry to lokalne skupiska powiązanych podmiotów z podobnej branży, które współpracują w celu zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności. W Polsce, klaster musi składać się z minimum 7 podmiotów, w tym przynajmniej 5 przedsiębiorstw, jednostki naukowej oraz jednostki wspierającej rozwój gospodarczy.
    Koordynator klastra musi mieć siedzibę w Polsce, działać niekomercyjnie, i posiadać wykwalifikowany personel.

  • Przykładowe klastry medyczne w Polsce to Wielkopolski Klaster Medyczny, Klaster Medycyna Polska Południowy Wschód oraz Ogólnopolski Klaster e-ZDROWIE. Współpraca w ramach klastra pozwala na skuteczniejsze pozyskiwanie funduszy unijnych, rozwijanie innowacji i sprostanie rosnącym wymaganiom pacjentów.

  • Aby powołać klaster, placówki muszą nawiązać formalną współpracę poprzez umowę i określić warunki funkcjonowania klastra. Współpraca w klastrze otwiera możliwości pozyskania dofinansowania z różnych programów unijnych, ale wymaga również skutecznej komunikacji i zaufania między partnerami, ponieważ placówki często ze sobą konkurują.

Klastry to lokalne skupiska powiązanych ze sobą podmiotów z podobnej branży wraz z innymi instytucjami, które powstają w celu zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności.  

Muszą się składać się z minimum 7 podmiotów, w tym: 5 przedsiębiorstw, 1 jednostki naukowej i 1 jednostki działającej na rzecz rozwoju gospodarczego i/lub innowacyjności. Instytucja, która jest koordynatorem klastra, musi m.in.:

  • mieć siedzibę na terenie Polski,
  • nie działać w celu osiągnięcia zysku,
  • przeznaczyć zysk na cele statutowe,
  • przedstawić informacje na temat wykwalifikowanego personelu, który pozwoli świadczyć wysokiej jakości usługi na rzecz podmiotów funkcjonujących w ramach klastra.

Przykładowe klastry medyczne

Wielkopolski Klaster Medyczny

Celem Wielkopolskiego Klastra Medycznego jest stworzenie platformy współpracy w obszarze praktyki i nauk medycznych, umożliwiającej efektywne połączenie i wykorzystanie potencjału osób, firm, uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych oraz instytucji otoczenia biznesu we współpracy z władzami samorządowymi.Klaster ma charakter otwarty i zaprasza do współpracy wszystkie placówki, które chcą i potrafią wykorzystać kompetencje do usprawnienia systemu opieki zdrowotnej w Wielkopolsce.  

Wśród efektów działalności powiązania klastrowego wymieniane jest m.in. stworzenie powiązań sieciowych placówek medycznych, które będą realizować - na zasadzie komplementarności - świadczenia medyczne na rzecz otwartej grupy pacjentów. Istotną rolę odgrywać ma także wsparcie świadczeniodawców w relacjach z NFZ, urzędami i instytucjami państwowymi oraz jednostkami samorządu lokalnego.

Klaster Medycyna Polska Południowy Wschód

Klaster Medycyna Polska Południowy Wschód  stawia sobie za cel połączenie działań ZOZ, uzdrowisk, SPA, gabinetów i innych podmiotów oferujących usługi zdrowotne.

Koordynatorem klastra jest Stowarzyszenie „Medycyna Polska” z siedzibą w Tarnowie.

Obszar klastra obejmuje podmioty z województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Misją klastra jest zapewnienie skoordynowanej opieki medycznej oraz świadczenie kompleksowych usług medycznych, także w ramach tzw. turystyki medycznej, przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod i innowacyjnych technologii.

Ogólnopolski Klaster e-ZDROWIE

Ogólnopolski Klaster e-ZDROWIE zakłada integrację środowiska naukowego i gospodarczego oraz zapewnienie znaczącego postępu technologicznego i wdrożenia optymalnych rozwiązań informatycznych do jednostek służby zdrowia na Dolnym Śląsku i w kraju. Koncentruje lekarzy i dyrektorów ZOZ, władze szkół akademickich, regionu oraz miasta Wrocław, a także NFZ.

Uczestnicy klastra biorą udział m.in. w szkoleniach, seminariach, wymianie międzynarodowej i projektach, także dofinansowywanych z programów UE. Korzystają także z baz danych, w tym telemedycznych.

Głównym celem  klastra jest zapewnienie pozycji lidera dla Dolnego Śląska w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii informatycznych w branży medycznej, ale także  zwiększenie konkurencyjności firm, poprzez optymalizację kosztów diagnostyki i leczenia oraz unowocześnienie zarządzania służbą zdrowia.

Rezultatem istnienia klastra ma być poszerzenie oferty usług medycznych dzięki wprowadzeniu nowych usług telemedycznych. Współpraca instytucji i firm z placówkami medycznymi ma przyczynić się do poprawy funkcjonowania placówek z równoczesną optymalizacją kosztów działalności, ale przede wszystkim - zapewnienia pacjentom lepszego dostępu - dzięki usługom telemedycznym - do służby zdrowia.

Jak powołać klaster

Placówki mogą nawiązać współpracę na podstawie umowy wiążącej członków klastra, przy czym wszyscy uczestnicy podpisują tę samą umowę. W umowie o powołaniu klastra konieczne jest sprecyzowanie warunków jego funkcjonowania. Klaster nie musi mieć osobowości prawnej, nie podlega również rejestracji. 

Zazwyczaj współpracę nawiązuje się w gronie „zaprzyjaźnionych” instytucji - nie ma specjalnych zasad, w jaki sposób zaprosić inne placówki czy organizacje do udziału w strukturze klastrowej -  trzeba zbadać zainteresowanie ofertą i w przypadku odpowiedzi twierdzącej przesłać niezbędny dokument (deklarację udziału w klastrze oraz umowę o powołaniu klastra).

Skąd czerpać fundusze na działalność klastra

Wspólne działanie oznacza nie tylko możliwość sprostania rosnącym wymaganiom pacjentów, ale stwarza także możliwość inwestycji, wprowadzenia innowacji i pozyskania unijnego dofinansowania. Warto podkreślić, że tylko na podstawie formalnej współpracy można ubiegać się o pozyskanie dofinansowania na działalność i rozwój struktury klastrowej.

Przyszłe klastry medyczne mogą ubiegać się o dotacje na rozwój, np. ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, w ramach Działania I.4 PO RPW 2007-2013; Promocja i Współpraca; Komponent: Współpraca, Obszar: Tworzenie klastrów. Program wdraża Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Inicjatywy klastrowe mogą być dofinansowane także przez konkretne Regionalne Programy Operacyjne, np. RPO województwa podlaskiego.

Najważniejszym zadaniem przed przygotowaniem wniosku o dofinansowanie z funduszy UE, jest znalezienie partnerów do współpracy. Składając dokumentację konkursową trzeba przedstawić umowę partnerską w sprawie powołania klastra, który od dnia podpisania porozumienia musi prowadzić działalność zgodnie z zasadami określonymi w umowie.

W przypadku ubiegania się o dotację z PO RPW warto pamiętać, by obszar działalności klastra obejmował wszystkie lub wybrane województwa z Polski Wschodniej: podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz podkarpackie.

Przy składaniu wniosku o dofinansowanie - informacje na  temat nowo ogłaszanych konkursów można znaleźć  m.in. na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - trzeba dobrze uzasadnić potrzebę stworzenia klastra.

Konieczne jest dokładne opisanie potrzeb i problemów, ale także możliwości poprawy sytuacji, które pojawią się wraz z realizacją  przedsięwzięcia. Trzeba także pamiętać o zapewnieniu komplementarności planowanego projektu, czyli powiązania go z innymi, już zrealizowanymi inicjatywami, np. dzięki pozyskaniu dofinansowania z innych programów unijnych.

Istotna jest także wiedza o już istniejących inicjatywach klastrowych w zakresie ochrony zdrowia, w regionie lub na terenie kraju. Trzeba opisać znane placówce klastry i wykazać wspólne, ale także uzupełniające się działania. Optymalne byłoby rozwiązanie pokazujące, że planowany klaster z udziałem ZOZ wpisuje się w już istniejące przedsięwzięcia klastrowe z udziałem innych podmiotów - uzupełniając te inicjatywy o nowe elementy - ale będzie realizować także nowe, innowacyjne działania, które zapewnią pacjentom możliwie najwyższą jakość usług medycznych.

Aplikacje do konkursu mogą składać tzw.  koordynatorzy klastrów, którymi muszą być jednostki działające na rzecz rozwoju gospodarczego, jednostki naukowe oraz podmioty prowadzące działalność na rzecz innowacyjności.

Jak pozyskać partnerów do klastra

Placówki medyczne - chcąc poszerzać ofertę usług dla pacjentów - muszą wdrażać rozwiązania innowacyjne, co jest i kosztowne, i trudne. Klastry skupiające ZOZ mogą współpracować z jednostkami badawczo-rozwojowymi, które mają odpowiedni potencjał i możliwości opracowania innowacji oraz ich wdrożenia, także z wykorzystaniem unijnego dofinansowania, co jest niezmiernie istotne, bowiem nowoczesne rozwiązania są zazwyczaj kosztowne.

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem, które warto stosować przy tworzeniu klastra medycznego jest poszukiwanie przez placówki partnerów z firm z branży medycznej oraz np. uczelni medycznych, zainteresowanych współdziałaniem, najlepiej  zaprzyjaźnionych z placówką, co pozwoli zaoszczędzić czas  niezbędny do przekonania potencjalnych uczestników co   intencji oraz uczciwości placówki. Uczelnie medyczne chętnie wezmą udział w inicjatywie klastrowej, ich władze są bowiem zainteresowane pomocą absolwentom w uzyskaniu pracy w szpitalach lub przychodniach zrzeszonych w klastrze.

Istotne jest - choć wcale nie musi być to standardem - by działalność klastra wsparł lokalny samorząd. I znowu warto w tym przypadku skorzystać z nawiązanych już kontaktów bezpośrednich, np. przez innych uczestników klastra lub własnych, by zaproponować burmistrzowi, prezydentowi lub marszałkowi województwa udział w  nowo powstałej strukturze. Wówczas jest niemal pewne, że inicjatywa znajdzie miejsce w strategiach rozwoju lokalnego i regionalnego, co zapewni z kolei dofinansowanie działań. Choć w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 przewidziane będą fundusze na wsparcie innowacyjnych przedsięwzięć - a do takich należą klastry związane z ochroną zdrowia - warto już dziś zaangażować lokalne samorządy w  plany placówek.

Jedyną niedogodnością współpracy w ramach klastra może być nieufność partnerów, gdyż zazwyczaj ZOZ ze sobą konkurują. Ale trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że zrzeszanie się firm i placówek medycznych jest dziś koniecznością, by sprostać konkurencji ze strony prywatnych sieci przychodni lub szpitali.

Partnerzy, których mogą pozyskać placówki medyczne do klastra

  1. Jednostki  badawczo-rozwojowe
  2. Firmy z branży medycznej
  3. Uczelnie medyczne
  4. Lokalny samorząd

Korzyści dla placówek wynikające z uczestnictwa w klastrze

  • Osiągnięcie trwałej przewagi konkurencyjnej
  • Czerpanie wzajemnych korzyści z umiejętności, infrastruktury i technologii partnerów
  • Dystrybucja know-how w ramach klastra np. przez rotację kadr
  • Maksymalizacja zysków dzięki współpracy małych i dużych placówek
  • Wsparcie dla tworzenia nowych placówek, produktów oraz nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych, dobrze opłacanych pracowników
  • Przyciąganie nowych zasobów i przedsiębiorstw
  • Otwartość na innowacje i zdolność  ich absorpcji
  • Wykorzystanie konkurencji między pomiotami skupionymi w klastrze jako stymulatora rozwoju
  • Wyzwolenie potencjału innowacyjnego placówek
  • Zwiększenie przewagi wobec konkurecji
  • Zwiększenie produktywności w ramach klastra przez skupienie zasobów
  • Wspólne występowanie o finansowanie z funduszy zewnętrznych
  • Poszerzenie oferty dla klientów

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy