Wolontariat pomaga placówce właściwie funkcjonować w okresie urlopowym

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 15 maja 2010
Wolontariat pomaga placówce właściwie funkcjonować w okresie urlopowym

Niepubliczny Szpital Powiatowy w Rawiczu zdecydował się na zatrudnienie trzech wolontariuszy, którzy nie pobierają wynagrodzenia za swoją pracę. Pozwoliło to placówce na lepsze rozplanowanie grafików, zwłaszcza w przypadku urlopów i staży specjalizacyjnych personelu medycznego  –  wolontariusze zastąpili personel medyczny w ok. 33%.

  • Zatrudnienie wolontariuszy w placówce w Rawiczu znacząco wpłynęło na pozytywną opinię społeczeństwa o szpitalu i jego pracownikach, mimo że społeczna świadomość na temat funkcjonowania placówki była niska. Wolontariusze, choć nie otrzymują wynagrodzenia, spełniają podobne warunki jak pracownicy medyczni, ale nie mogą wykonywać wszystkich czynności w szpitalu.

  • Wolontariusze przyczynili się do lepszej organizacji pracy w szpitalu, zwłaszcza w okresie wakacyjnym i podczas staży specjalizacyjnych personelu medycznego. Choć nie mogą uczestniczyć w procesie leczenia, ich obecność była cenna w zakresie czynności pomocniczych, takich jak transport pacjentów czy wypełnianie niektórych dokumentów.

  • Przyjęcie wolontariuszy do pracy w szpitalu odbywa się na podobnych zasadach jak zatrudnienie pracowników na podstawie umowy o pracę. Przed rozpoczęciem wolontariatu muszą przejść szkolenia z zakresu bhp, przepisów przeciwpożarowych oraz instruktaż stanowiskowy. Inwestycja w ich szkolenie może być korzystna dla placówki, gdyż dobrze przygotowani wolontariusze często decydują się na stałą współpracę z szpitalem.

Dzięki zatrudnieniu wolontariuszy w ZOZ w Rawiczu poprawiła się opinia o pracy szpitala i w szpitalu, która trafia do społeczeństwa. Jest to bardzo cenne, gdyż świadomość społeczna dotycząca funkcjonowania placówki jest bardzo niska. Oczekiwania pacjentów w stosunku do systemu raczej narastają, a brak wystarczającej wiedzy o kosztach udzielanych świadczeń powodują, że darmowe usługi zdrowotne są niżej ocenianie.

Zaangażowanie wolontariuszy wpłynęło też - zdecydowanie na korzyść - na opinie o pracy pracowników medycznych - lekarzy i pielęgniarek.

Wolontariusz musi spełnić takie warunki, jak pracownik medyczny. Nie może jednak wykonywać wszystkich czynności w ZOZ, a za swoją pracę nie otrzymuje płacy. Z kolei placówka zyskuje możliwość lepszej organizacji pracy, przede wszystkim w okresie wakacyjnym oraz w przypadku odbywania przez personel medyczny staży specjalizacyjnych. W ZOZ w Rawiczu na przestrzeni roku wolontariusze zastąpili personel medyczny w ok. 33%.

Wolontariuszom nie można zlecić wykonywania czynności pomocniczych związanych ze świadczeniem komercyjnych usług zdrowotnych, które nie wchodzą w zakres kontraktu z NFZ. Wynika to z zapisu ustawowego mówiącego, że wolontariusz może pracować jedynie na rzecz deklaratywnie wymienionych instytucji pożytku publicznego, tj. organizacji pozarządowych, organów administracji publicznej oraz jednostek podległych organom administracji publicznej (art. 42 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie).

Porozumienie o wykonywanie świadczeń woluntarystycznych jest swoistego rodzaju skróconą umowę o pracę. Określa ona strony porozumienia, zakres czynności powierzony wolontariuszowi, czas trwania porozumienia i sposób jego rozwiązania.

Od umowy o pracę różni się tym, że ze względu na charakter i ideę wolontariatu, wolontariusz nie otrzymuje wynagrodzenia za wykonywane czynności. Jego korzyścią, oprócz zdobytej wiedzy i doświadczenia, jest opinia i referencje, którymi później może się posługiwać, poszukując pracy. 

Zatrudnienie wolontariusza do realizacji czynności pomocniczych w ramach kontraktu z NFZ sposobem na deficyt etatowych pracowników i oszczędności

Przyjęcie wolontariuszy do szpitala w Rawiczu odbyło się na podobnych zasadach, jak pracowników na podstawie umowy o pracę. Kandydaci sami zgłosili chęć podjęcia pracy wolonturystycznej. W liście motywacyjnym wskazali konkretną komórkę organizacyjną, w której chcieli odbyć wolontariat. Zgodę na ich zatrudnienie wydało kierownictwo placówki.

Konieczne było też precyzyjne określenie czynności, które mogą być przez nich wykonywane. Ponieważ wolontariusze nie mogą uczestniczyć w procesie leczenia, mogą wykonywać tylko czynności pomocnicze. Są to pomoc pielęgniarce w transporcie pacjenta do i z badań diagnostycznych, transporcie z izby do oddziału, wypełnianie części dokumentacji niezwiązanej z procesem leczenia  i nienaruszającej tajemnicy leczenia, pomoc w zaopatrzeniu komórki w niezbędne materiały potrzebne do jej normalnego funkcjonowania, transport materiałów i wyników do i z laboratorium, pomoc przy rozbieraniu lub ubieraniu pacjenta oraz czynności informacyjne dotyczące organizacji procesu leczenia, topografii szpitala itp.

Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej mają większe możliwości w zakresie korzystania z wolontariatu. Często w ten sposób nieodpłatnie uzyskują zastępstwo za personel medyczny, który jest np. na urlopie lub odbywa staże specjalizacyjne w innych zakładach opieki zdrowotnej. Takie rozwiązanie nie zakłóca funkcjonowania organizacji i oraz zmniejsza koszty wynagrodzeń.

Nadzór nad pracą wolontariusza gwarantem bezpieczeństwa pacjentów

Kierownictwo placówki w Rawiczu stara się, żeby wolontariusze wykonywali swoje czynności w ramach ośmiogodzinnego czasu pracy, który przypada na pierwszą zmianę. Wówczas menedżer lub wyznaczony pracownik personelu medycznego może zapewnić lepszy nadzór nad czynnościami wykonywanymi przez wolontariusza.

Możliwa jest też praca w czasie krótszym niż normalny wymiar czasu pracy (8 godzin). Wtedy wolontariusz pracuje w okresie największego nasilenia udzielania świadczeń medycznych, np. w izbie przyjęć szpitala, gdzie największy ruch panuje w godzinach od 9 do 13.

Wszechstronne szkolenia wolontariusza sposobem na właściwe przygotowanie do pracy

Wolontariusz powinien spełnić warunki, jakie są stawiane pracownikowi medycznemu, który ma kontakt z pacjentami. Zanim podejmie pracę w ramach wolontariatu, musi wykonać badania na nosicielstwo, które eliminują możliwość przeniesienia zakażenia na teren miejsca pracy wolontariusza.

Następnie odbywa szkolenie wstępne z zakresu bhp oraz przepisów przeciwpożarowych. Zakładowy inspektor bhp przeprowadza także instruktaż ogólny, który trwa nie krócej niż 3 godziny. Wolontariusz odbywa też instruktaż stanowiskowy na stanowisku pracy. Zakres tego szkolenia jest znacznie szerszy, gdyż obejmuje przygotowanie go do wykonywania określonej pracy. Trwa nie krócej niż 8 godzin i jest przeprowadzany przez jednego lub dwóch instruktorów, którzy w ramach swoich obowiązków pracowniczych obsługują to stanowisko pracy.

Ze względu na specyfikę świadczeń zdrowotnych, instruktażu stanowiskowego udziela pielęgniarka oddziałowa i lekarz, kierownik komórki. Ważnym elementem tego instruktażu jest samodzielna praca wolontariusza pod nadzorem instruktora. Czas jej trwania to zwykle co najmniej połowa czasu poświęconego na instruktaż stanowiskowy. 

Potwierdzeniem tych szkoleń jest wypełniona karta szkolenia wstępnego w zakresie bhp, która trafia do akt osobowych wolontariusza.

Inwestycja w szkolenia wolontariuszy może się zwrócić, gdyż osoby te chętniej podejmują pracę w placówce. Decydują się na nią świadomie, co dla ZOZ oznacza zdobycie cennego pracownika.

Autor: Janusz Atłachowicz, prezes zarządu Szpitala Powiatowego w Rawiczu Sp. z o.o.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy