Dobrze uzupełniania dokumentacja medyczna to silny oręż do obrony lekarza, pielęgniarki i placówki medycznej. Dlatego warto zwracać uwagę lekarzy na jakość wpisów w kartotekach. Sprawdź, jak się wywiązać z tego zadania.

e-ZLA, e-recepty, e-skierowania

a691d963feb93ce67d3cf2fa22de96c563d0d358-xlarge

Lekarze oczekują uproszczenia systemu do wystawiania e-zwolnień

Zakładanie kont na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wystawianie zwolnień w systemie elektronicznym ZUS nie jest rekomendowane lekarzom przez przedstawicieli Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia.

e-recepty

Wystawianie e-recept – 5 najczęstszych pytań lekarzy

Już kilka miesięcy lekarze w Polsce wystawiają obowiązkowe e-recepty, a posiadacze Internetowego Konta Pacjenta (IKP) mają dostęp do historii wszystkich wystawionych e-recept. Lekarze wciąż jednak mają pytania, jak poruszać się po nowym systemie. Poznaj rozwiązania najczęstszych z nich.

Prowadzenie dokumentacji medycznej

recepty

Stare druki recept będą ważne jeszcze do kwietnia 2021 r.

Znaczna część osób uprawnionych do wystawiania recept wciąż dysponuje dużą liczbą druków recept zgodnych z wcześniejszym wzorem. Nowelizacja zmieniająca rozporządzenie w sprawie recept przedłużyła możliwość ich stosowania do kwietnia 2021 roku. Tym samym lekarze przez kolejny rok mogą stosować stare druki recept bez konieczności ich wymiany.

dec435e5c71ca0e5f1b80b89ed6ba191a1704e75-xlarge

Wypełniasz wywiad pacjenta, którego pobito – czy powinieneś wpisać informacje pozamedyczne

Brak stosownych zapis ó w i odpowiedniej komunikacji między ratownikami i lekarzami odbierającymi pacjenta może doprowadzić do podjęcia nieprawidłowego leczenia, w konsekwencji do doprowadzenia do stanu zagrożenia jego życia i zdrowia. Jak tego uniknąć?

dokumentacja

Elektroniczna dokumentacja medyczna od 1 stycznia 2021 r. – to już pewne

Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej dostosowuje ją do zwiększającej się roli postaci elektronicznej. Zaproponowane rozwiązania mają skrócić czas przeznaczony na sporządzanie dokumentacji medycznej, zarówno w zakresie jej rodzajów, jak i zawartości, a także inne czynności nie związane bezpośrednio z procesem leczenia. Oto szczegóły.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

d6c04a8024b0ab78ef989dce7820d826890c1e27-xlarge

Pobierasz opłaty za udostępnienie dokumentacji – sprawdź, co się zmieniło od 11 maja

Dokumentację sporządzoną w formie papierowej udostępnisz do wglądu z możliwością stworzenia fotokopii, kopii, odpisu lub wyciągu. Dodatkowo będziesz mógł sporządzisz dla pacjenta skan i przesłać go pocztą elektroniczną - takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.

948c4ce89c3a7ee9a97cabb501f4a7bc722cc23b-xlarge

Udostępniasz dokumentację w formie skanu – sprawdź, jak dostosować regulamin organizacyjny do nowych przepisów

Placówki medyczne będą mogły udostępniać dokumentację w formie skanu. Żeby dostosować działalność placówki do nowego stanu prawnego wynikającego z nowelizacji ustawy o pracach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, konieczne może być zaktualizowanie regulaminu placówki. Sprawdź, co musisz zrobić.

b99f41cf62876f72d7a2466b95d119c2d70b4320-xlarge

Puste strony w dokumentacji, czy trzeba je udostępniać pacjentowi

Placówka medyczna może pobierać opłatę za sporządzanie wyciągów, odpisów, kopii lub wydruków dokumentacji. W praktyce pojawia się problem z udostępnianiem pustych stron dokumentacji medycznej. Czy w takim przypadku placówka może sama podjąć decyzję o zminimalizowaniu kosztów po stronie pacjenta?