Jak właściwie unieszkodliwiać odpady

/appFiles/site_102/images/autor/PyQl2UahuiJLTNV.jpeg

Autor: Kamila Kłos

Dodano: 27 lipca 2018
Jak właściwie unieszkodliwiać odpady

Prawidłowa gospodarka odpadami jest niezwykle ważnym zadaniem w kontekście ilości i rożnych rodzajów produkowanych odpadów. Wymaga otwartości i świadomości problemów wynikających z niewłaściwego obchodzenia się z odpadami, zwłaszcza tymi niebezpiecznymi. Sprawdź, jak organizować ten proces, a by nie narazić się na kary podczas kontroli służb sanitarno-epidemiologicznych i ochrony środo wiska.

Odpady medyczne to odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i prowadzeniem badań oraz doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. W praktyce powstają one między innymi w gabinetach lekarskich, stomatologicznych, szpitalach, przychodniach, laboratoriach, aptekach czy domach opieki. Ale nie tylko.

O ile definicja tego nie precyzuje, o tyle odpady medyczne ze względu na swoje zakaźne właściwości mogą powstawać również podczas wykonywania różnych zabiegów w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, spa czy studiach tatuażu.

Zagrożenie w obchodzeniu się z nimi wynika przede wszystkich z faktu, że mogą zawierać substancje chorobotwórcze groźne zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i dla środowiska.

Z tego też względu, niezwykle istotny staje się problem właściwej gospodarki odpadami medycznymi. Należyte obchodzenie się z nimi zacznij na samym początku, czyli na etapie ich wytwarzania, następnie segregowania, zbierania, magazynowania, transportu (zarówno tego wewnętrznego i zewnętrznego), jak i utylizacji.

Czytaj więcej na temat gospodarki odpadami w podmiotach leczniczych w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 85% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.