Większość placówek medycznych stara się uzyskać kontrakty z Narodowego Funduszu Zdrowia na finansowanie świadczeń zdrowotnych. Skomplikowane procedury zawierania umów są wyzwaniem dla niejednego menedżera. Zyskaj pomoc ekspertów na tej drodze.

Kontraktowanie i warunki umów

Kontrakt NFZ

Czy placówka medyczna może zerwać kontrakt z NFZ

Placówka medyczna, która nie chce albo nie może realizować umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawieranej z NFZ, może tę współpracę zakończyć. Jest to ogólna zasada. Dowiedz się, jakim ograniczeniom oraz obwarowaniom ustawowym i umownym podlega taka współpraca.

Umowa z NFZ

Jakie są uprawnienia NFZ do zmiany zawartych umów

Relacje między NFZ a świadczeniodawcą różnią się od „modelowych” stosunków cywilnoprawnych, opartych na zasadach przewidzianych w Kodeksie cywilnym. Przede wszystkim stosunki te są o wiele bardziej sformalizowane. Czy w każdej sytuacji świadczeniodawca musi zgodzić się na zmiany w umowach proponowane przez NFZ?

Lekarze

Oświadczenia personelu w ofertach NFZ

Udział w konkursach NFZ zobowiązuje oferentów do spełnienia określonych wymagań, m.in. w zakresie personelu, który zatrudnią w przyszłości. Już na etapie składania oferty muszą złożyć oświadczenia personelu. Jak to zrobić, aby nie narazić się na odrzucenie oferty? Omawiamy oświadczenia personelu w ofertach NFZ.

Wykonywanie umów i rozliczenia

Poczekalnia

Listy oczekujących: jak je prowadzić, aby rozliczyć wszystkie świadczenia z NFZ

W Polsce każdy podmiot medyczny, który ma kontrakt z NFZ, musi prowadzić listy oczekujących. O kolejności przyjęcia pacjenta decyduje przede wszystkim stan jego zdrowia. Sprawdź, co musisz wiedzieć o prowadzeniu list oczekujących.

lekarze rodzinni

Reforma POZ: na czym będzie polegać opieka koordynowana

Od 1 października 2022 r. pacjenci przychodni podstawowej opieki zdrowotnej mają być objęci opieką koordynowaną. Poznaj szczegóły związane z reformą POZ – sztandarowym projektem resortu zdrowia.

Ukraina

Rozliczenie z NFZ: Jakie uprawnienie nadawać pacjentom z Ukrainy

Rozliczając świadczenia z NFZ, dzieciom nadajemy uprawnienie IAU, kobietom w ciąży IBU. Jakie uprawnienie nadać natomiast osobom pełnoletnim?

Kontrole NFZ

Czas

Czy NFZ może ukarać placówkę za brak teleporady w ciągu doby

Po zmianie przepisów problemem może być możliwość zrealizowania teleporady w terminie przypadającym na następny dzień roboczy po zgłoszeniu pacjenta. Jeżeli pacjent zgłosi potrzebę odbycia teleporady we wtorek, wówczas powinien mieć możliwość skorzystania z porady już w środę. Czy NFZ może ukarać placówkę za brak teleporady w ciągu doby?

Szczepienia

Kontrole procesu wykonywania szczepień przeciw COVID-19

Szczepionka przeciw COVID-19 jest długo oczekiwanym punktem zwrotnym w walce z pandemią wirusa SARS-CoV-2 na świecie. Wraz z rozpoczęciem akcji szczepień przeciw COVID-19 minister zdrowia zapowiedział kontrole podmiotów uprawnionych do ich wykonywania. Czego mogą się spodziewać placówki? Jak się przygotować do ewentualnej kontroli?

Kontrola

Brak dostępności świadczeń - jakie kary nałoży NFZ

Kontrolerzy NFZ dzwonią do przychodni i próbują umówić się na wizytę. Fundusz sprawdził w całej Polsce już ok. 9000 poradni POZ. W blisko 600 placówkach stwierdzono poważne problemy z dodzwonieniem się; 10% z tych przychodni było niedostępnych dla pacjenta. Jakie mogą być konsekwencje takiej kontroli?