Koordynator pacjentów w POZ. Co to oznacza w praktyce?

/appFiles/site_102/images/autor/rP4YCa0dT26xMkR.jpeg

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Dodano: 20 grudnia 2021
Koordynator pacjentów w POZ. Co to oznacza w praktyce?

Koordynator POZ ma wesprzeć pacjentów w leczeniu i zadbać o komunikację lekarza z pacjentem. Poinformuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia i pomoże zorganizować leczenie chorób przewlekłych. Sprawdź, jakie nowe obowiązki mają przychodnie w związku z tą nową rolą?

Od 1 października br. obowiązuje nowe zarządzenie prezesa NFZ w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Zarządzenie określa przedmiot oraz szczegółowe warunki zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Co istotne, doprecyzowuje również rolę koordynatora w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Obowiązki świadczeniodawcy w ramach koordynacji

Zgodnie z ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej, koordynacja opieki zdrowotnej nad świadczeniobiorcą w systemie ochrony zdrowia polega na zintegrowaniu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Obejmuje ona wszystkie etapy i elementy procesu realizacji świadczeń.

Wykorzystuje się przy tym systemy teleinformatyczne, środki komunikacji elektronicznej lub publicznie dostępne usługi telekomunikacyjne. Przy tym szczególnie zwraca się uwagę na jakość i efektywność udzielanych świadczeń.

W ramach koordynacji świadczeniodawca ma obowiązek zapewnienia:

  • profilaktycznej opieki zdrowotnej dostosowanej do wieku i płci świadczeniobiorcy oraz zidentyfikowanych problemów zdrowotnych pacjentów;
  • badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych, zgodnie z indywidualnym planem diagnostyki, leczenia i opieki.

Kim jest koordynator w POZ?

W związku z obowiązkami w zakresie koordynacji świadczeniodawca ma obowiązek wyznaczenia osoby, do której zadań będzie należeć organizacja procesu udzielania świadczeń zdrowotnych.

Chodzi przede wszystkim o udzielanie informacji o tym procesie i zapewnienie współpracy między osobami udzielającymi świadczenia zdrowotne.

NFZ finansuje zadania koordynatora w POZ roczną stawką kapitacyjną. Stanowią one nowy zakres będący przedmiotem umowy „koordynacja opieki”.

Zarządzeniem rozszerzono także przedmiot umowy w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej o koordynowanie procesu rekrutacji świadczeniobiorców do programów profilaktycznych.

Czym zajmuje się koordynator w POZ?

Do zadań koordynatora należy budowanie relacji między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w proces koordynacji, a zwłaszcza:

  • koordynacja obiegu dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy, w tym nadzór nad jej kompletnością;
  • nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu ze świadczeniobiorcą i jego rodziną podczas procesu leczenia;
  • ustalanie terminów realizacji poszczególnych etapów opieki zdrowotnej, w tym profilaktyki i leczenia;
  • komunikacja między personelem administracyjnym a personelem medycznym podmiotu leczniczego, w którym jest zatrudniony, oraz innych świadczeniodawców zaangażowanych w proces udzielania świadczeń;
  • udzielanie informacji związanych z procesem koordynacji i funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej;
  • analiza i udział w doborze populacji świadczeniobiorców objętych opieką do odpowiednich programów profilaktycznych;
  • monitorowanie realizacji indywidualnych planów opieki.

Dostępność koordynatora w POZ i stawka kapitacyjna

Przepisy zarządzenia stanowią, że świadczeniodawca zapewnia dostępność koordynatora w POZ. Uwzględnia przy tym zasady organizacji udzielania świadczeń i zgodnie z harmonogramem. 

Liczbę osób objętych opieką koordynatora oblicza się na podstawie deklaracji wyboru lekarza POZ z grupy wiekowej osób powyżej 24. roku życia.

Zalecana liczba świadczeniobiorców objętych opieką koordynatora w wymiarze 0,5 etatu przeliczeniowego nie powinna przekraczać 5000 osób.

Należność z tytułu zadań koordynatora stanowi suma iloczynów liczby świadczeniobiorców i stawki miesięcznej stanowiącej 1/12 kapitacyjnej stawki rocznej, określonej w lp. 6.1 w załączniku nr 1 do zarządzenia, czyli 5,88 zł.

Liczba świadczeniobiorców ustalana jest przez NFZ według stanu na pierwszy dzień miesiąca stanowiącego okres sprawozdawczy na podstawie zweryfikowanej aktywnej listy deklaracji wyboru lekarza POZ przekazanej przez świadczeniodawcę w danym okresie sprawozdawczym.

Zadania koordynatora w POZ

  1. Informowanie o procesie udzielania świadczeń i współpraca z osobami udzielającymi świadczeń zdrowotnych.

  2. Koordynacja obiegu dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy, w tym nadzór nad jej kompletnością.

  3. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z pacjentem i jego rodziną podczas procesu leczenia.

  4. Ustalanie terminów realizacji poszczególnych etapów opieki zdrowotnej, w tym profilaktyki i leczenia.

  5. Komunikacja między personelem administracyjnym a personelem medycznym podmiotu leczniczego oraz innymi placówkami zaangażowanymi w proces udzielania świadczeń.

  6. Udzielanie informacji związanych z procesem koordynacji i funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.

  7. Analiza i udział w doborze populacji świadczeniobiorców objętych opieką do odpowiednich programów profilaktycznych.

  8. Monitorowanie realizacji indywidualnych planów opieki.

Zmiany w POZ będą wprowadzane etapami

Zmiany związane z rolą koordynatora POZ mają być wprowadzane stopniowo. W pierwszej kolejności koordynator POZ skupi się na działaniach profilaktycznych.

Następnie będzie wprowadzona opieka koordynowana dla pacjentów chorych przewlekle. Od 1 stycznia 2022 r. do programu będą dodane nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca i choroby tarczycy.

Zmiany są skutkiem wyników pilotażowego projektu POZ PLUS, który objął ponad 350 tys. pacjentów.

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy