TOP 10 tematów 2021 roku

/appFiles/site_102/images/autor/eghIdoul7ztQ3M1.jpeg

Autor: Anna Rubinkowska

Dodano: 23 grudnia 2021
TOP 10 tematów 2021 roku

Rok 2021 był dla ochrony zdrowia bardzo intensywny. Nie tylko ze względu na trwającą pandemię COVID-19 i wyzwania z nią związane, lecz także na wdrożenie kolejnych usług e-zdrowia i obowiązkowej dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej od 1 stycznia. Sprawdź, jakie artykuły najczęściej czytali użytkownicy portalu SerwisZOZ.pl w 2021 roku!

Wiele kontrowersji wzbudziła kwestia wypłaty dodatku covidowego. Regulacje nie były jasne i wielu dyrektorów w różny sposób wypłacało ten dodatek. Pod koniec tego roku pojawiły się nowe wytyczne, które mogą okazać się pomocne w dalszym etapie jego wypłaty. Prawo do niego w formie jednorazowego świadczenia uzyskali także pracownicy niemedyczni.

Wiele dyskusji w środowisku medycznym wzbudził projekt Polskiego Ładu. Co prawda zniesienie limitów do specjalistów nie przyniosło na razie oczekiwanych efektów, a na konkretne propozycje pozostałych rozwiązań wciąż czekamy, zmiany podatkowe stały się faktem. Od 2022 roku nie będzie już można się rozliczać w formie karty podatkowej. Obniżona będzie też stawka ryczałtu dla przedstawicieli zawodów medycznych. To oczywiście nie jedyne zmiany wynikające z Polskiego Ładu.

Artykuły najczęściej czytane w 2021 roku:

1. Likwidacja karty podatkowej od 2022 roku. Co się zmieni dla lekarzy?

Niższa stawka ryczałtu i likwidacja karty podatkowej – to ważne zmiany dla lekarzy od 2022 roku. Sprawdź, co się zmieni formach opodatkowania działalności gospodarczej i jak lekarz może wybrać najlepsze rozwiązanie.  

2. Dokumentacja elektroniczna. Kiedy dopuszczalne są wyjątki od jej prowadzenia

Wiele placówek medycznych wciąż ma trudności z prowadzeniem dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Kiedy zatem placówki medyczne mogą ją prowadzić w formie papierowej? Poznaj wyjątki od prowadzenia dokumentacji w postaci elektronicznej. 

3. Co musi się znaleźć w dokumentacji medycznej przy wypisie na żądanie

Wielu lekarzy zadaje pytania dotyczące wypisu pacjenta na żądanie. To sytuacja stresująca dla każdego lekarza, ponieważ pacjent przed zakończeniem procesu diagnozowania i leczenia chce wyjść ze szpitala. Przeważnie podaje wiele „uzasadnionych” powodów (urlop, brak czasu na chorowanie, dobrze się czuję). O czym należy informować pacjenta wypisującego się na własne żądanie? 

4. Polska Implementacja Krajowej HL7 CDA – jak na jej bazie tworzyć własne szablony dokumentacji medycznej

Polska Implementacja Krajowa HL7 CDA jest trudna w czytaniu i jeszcze trudniejsza we wdrożeniu. Osoby podejmujące się tego zadania muszą nabyć sporo wiedzy na temat interoperacyjności, standardu HL7 CDA i zasad jego poprawnej implementacji, żeby właściwie z niej korzystać. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć. 

5. Dodatek covidowy – rozwiewamy wątpliwości związane z jego wypłatą

Dodatek covidowy przysługuje zarówno pracownikom medycznym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej. Regulacje prawne wprowadzające dodatek covidowy nie są jasne i rodzą wiele wątpliwości. Wielu dyrektorów zastanawia się czy właściwie go wypłaca. Poznaj wskazówki eksperta dotyczące wypłaty dodatku covidowego.

6. Dobra organizacja pracy – poznaj tajniki zarządzania operacyjnego

Z punktu widzenia zarządzającego placówką opieki zdrowotnej zarządzanie operacyjne jest jednym z najważniejszych obszarów działalności, przekładającym się wprost na efekty funkcjonowania szpitala czy przychodni. Jego istotą jest zbieranie informacji i podejmowanie na ich podstawie decyzji. Czy można ten proces usprawnić? 

7. Wypowiedzenie umowy zlecenia w trybie natychmiastowym – kiedy może mieć zastosowanie

W umowie zlecenia zawarto okres wypowiedzenia 2 tygodni, jednak pracownik placówki medycznej notoryczne się spóźnia i dopuszcza się innych rażących zaniechań wobec zleconej pracy. Czy zleceniodawca ma prawo wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym umowy zlecenia mimo zapisanego w niej okresu wypowiedzenia?  

8. Co się zmieniło w sposobie badań profilaktycznych pracowników

Od 16 grudnia 2020 r. obowiązują nowe wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. W tym zakresie zrezygnowano m.in. z obligatoryjnych konsultacji specjalistycznych. Co jeszcze się zmienia?

9. Opaski identyfikacyjne. Jakie nowe dane będą zawierać?

Imię i nazwisko pacjenta oraz data jego urodzenia mają się pojawić na opasce identyfikacyjnej. Taka planowana w projekcie ustawy o jakości zmiana ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta. Sprawdź, co zakłada system zaopatrywania pacjentów w opaski identyfikacyjne.

10. Komu możesz udostępnić dane z akt osobowych pracownika

Komu możesz udostępniać akta osobowe pracowników, a zwłaszcza jakie dokumenty HR możesz pokazywać np. bezpośredniemu przełożonemu czy bhp-owcowi? Czy możesz im udostępnić wszystkie dokumenty z akt i innej dokumentacji pracowniczej, czy tylko niektóre?

Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników! Uzyskaj dostęp »

Słowa kluczowe:
podsumowanie roku

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy