Poznaj najczęstsze rodzaje błędów medycznych

Zakażenia wewnątrzszpitalne, zaniedbania logistyczne, brak dostępu do diagnostyki, wymaganego sprzętu, a nawet niewłaściwa polityka urlopowa to najczęstsze błędy organizacyjne będące przedmiotem sporów sądowych.
W teorii prawa cywilnego czy karnego błąd to rozbieżność między wyobrażeniem popełniającego błąd a rzeczywistością. Z etycznego punktu widzenia przy takim rozumieniu pojęcia „błąd” trudno mówić o odpowiedzialności czy tym bardziej ustalaniu winy. Z kolei według Słownika języka polskiego błąd to „niezgodność z obowiązującymi normami; pomyłka; złe, niewłaściwe postępowanie”. Wydaje się, że użycie pojęcia „błąd” w odniesieniu do medycyny wymaga interpretacji językowej, a nie prawnej. Pod pojęciem błędu medycznego najczęściej i wręcz intuicyjnie rozumie się bowiem działanie niezgodne z art. 4 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (dalej: ustawy o zawodzie lekarza).
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.