
Czy pracodawca może żądać od lekarza zleceniobiorcy zaświadczenia potwierdzającego zdolność do pracy
Badanie lekarskie potwierdzające zdolność do pracy nie jest obowiązkowe w przypadku zawarcia umowy zlecenia. Jednak w przypadku placówek ochrony zdrowia, w których względy sanitarne i wymogi bezpieczeństwa pacjentów mają pierwszorzędne znaczenie, zleceniodawca może żądać przedstawienia wyniku stosownych badań od lekarza medycyny pracy. Oto szczegóły.

Pracownik zakaził się koronawirusem – jakie roszczenia mu przysługują
Pracownicy podmiotów leczniczych są stale narażeni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w miejscu pracy. W szpitalach i przychodniach wdrożono środki mające na celu ograniczenie ryzyka zakażenia. Co jednak, gdy do niego dojdzie? Jakie wtedy prawa przysługują pracownikowi?

COVID-19: czy masz obowiązek mierzenia temperatury pracownikom
Resort pracy nie podejmie prac nad wprowadzeniem obowiązku mierzenia temperatury ciała pracownikom jako sposobu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa – zapewniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).

Uważaj, gdy wydajesz opinię o pracy innego lekarza
Lekarze mogą znaleźć się w sytuacji, że będą zmuszeni wydać opinię o czynnościach innego lekarza. Sprawdź, na co zwracać uwagę.

Brak środków ochrony indywidualnej – jakie prawa ma lekarz
W dobie pandemii pracownicy placówek medycznych zadają sobie pytanie dotyczące możliwości odmowy pracy przy zwalczaniu epidemii na podstawie art. 210 Kodeksu pracy w związku z brakiem wyposażenia w środki ochrony indywidualnej. Czy rzeczywiście mają takie uprawnienie?

Czy pielęgniarka odpowiada za źle podany lek
Pielęgniarka sprawująca opiekę nad pacjentem odpowiada za niewłaściwe podawanie leku, ale sam fakt nieprawidłowej aplikacji medykamentu i późniejsze dolegliwości nie dają podstaw do uwzględnienia w całości żądań odszkodowawczych pacjenta, liczy się także jego późniejszy stan zdrowia. Poznaj szczegóły sprawy o zadośćuczynienie .

Poznaj nowe uprawnienia lekarzy POZ
Już od kilku miesięcy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą wystawiać zawodnikom-amatorom zaświadczenie lekarskie o ich stanie zdrowia. Wcześniej takie kompetencje mieli wyłącznie lekarze medycyny sportowej. Dodatkowo obecnie badania przeprowadza się raz w roku, a nie - jak było wcześniej - dwa razy w roku. Poznaj szczegóły tego rozwiązania.

Porady pielęgniarki będą w wykazie świadczeń
Resort zdrowia pracuje nad zmianami, które mają na celu zwiększenie samodzielności i niezależności pielęgniarki lub położnej przez wykonywanie bez zlecenia lekarskiego niektórych świadczeń i samodzielnego ordynowania niektórych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych oraz wypisywanie recept. Poznaj szczegóły.

Porady pielęgniarskie odciążą lekarzy
Skrócenie kolejek oczekujących pacjentów to główny cel wprowadzenia porady pielęgniarskiej, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia. Wiele pielęgniarek obawia się jednak wzięcia na siebie większej odpowiedzialności i poszerzenia zakresu kompetencji, powołując się na wzrost roszczeniowości pacjentów. Poznaj szczegóły.

Służby medyczne otrzymały większą ochronę
Rośnie liczba agresywnych zachowań wobec osób, które na co dzień ratują i chronią zdrowie ludzkie. Problem ograniczonych możliwości zapewnienia zespołowi bezpieczeństwa dostrzegł Prokurator Generalny, który wydał stosowne wytyczne. Sprawdź, co określają.