
Pracownik wyrządził szkodę. Jakie kroki powinien podjąć menedżer placówki medycznej?
Menedżer placówki medycznej powinien poinformować pracownika, że jednym z jego podstawowych obowiązków jest sumienne i staranne wykonywanie pracy. Ponadto ma on obowiązek dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić placówkę na szkodę. Co zrobić, gdy pracownicy nie wywiązują się z tych podstawowych obowiązków?

Dietetyk udzielający porad edukacyjnych w opiece koordynowanej. Czy jest traktowany jako zawód medyczny?
Rola dietetyka nabrała większego znaczenia w kontekście profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych niezakaźnych. Ministerstwo Zdrowia włączyło dietetyka do systemu podstawowej opieki zdrowotnej, oferując pacjentom dostęp do bezpłatnych konsultacji dietetycznych. Jakie są warunki wykonywania tego zawodu i czy można go klasyfikować jako zawód medyczny? Sprawdź.

Jak kształtuje się odpowiedzialność za naruszenie zasady trzeźwości
Placówka medyczna po wprowadzeniu stosownych zakładowych przepisów ma prawo samodzielnie przeprowadzać kontrolę trzeźwości personelu. Pozytywny wynik potwierdzający naruszenie zasady trzeźwości jest podstawą dyscyplinowania pracownika – w tym możliwości nałożenia na niego formalnej kary porządkowej, również w wymiarze finansowym.

Urlop szkoleniowy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla pracowników podmiotu leczniczego
Obowiązkiem każdego pracodawcy, w tym podmiotów leczniczych, jest umożliwianie i ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Co się zmieniło w nowych przepisach Kodeksu pracy w tym zakresie?

Opiekunowie medyczni – jakie mają uprawnienia, zajmując się pacjentem
Zawód opiekuna medycznego sklasyfikowano w wykazie zawodów jako pracownika opieki osobistej w ochronie zdrowia. Opiekun medyczny wykonuje czynności przy pacjencie. Czy ma zatem prawo do dostępu do dokumentacji medycznej tego pacjenta?

Świadczenie usług lekarskich przez felczera z Ukrainy: jaką umowę podpisać
Lekarz pochodzi z Ukrainy, ma pobyt stały na terenie Polski i dostęp do rynku pracy. Ma prawo wykonywania zawodu felczera i warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza na 5 lat. Prowadzi działalność gospodarczą jako felczer. Czy placówka medyczna może podpisać z nim umowę na świadczenie usług lekarskich, a nie felczerskich?

Jaka jest odpowiedzialność porządkowa pracowników placówki medycznej
Uruchomienie przepisów o pracowniczej odpowiedzialności porządkowej może być reakcją pracodawcy na uchybienia pracowników związane z realizacją działalności leczniczej na właściwym poziomie. Sprawdź, jaka jest odpowiedzialność porządkowa pracowników.

Pielęgniarki zyskają możliwość stwierdzania zgonu pacjenta
Pielęgniarki zyskają możliwość stwierdzania zgonu pacjenta w przypadku akcji medycznej. Takie rozwiązanie pozwoli na sprawniejsze przeprowadzanie czynności w tym zakresie i wyeliminuje konieczność zaangażowania lekarza. Sprawdź, jakie jeszcze nowe uprawnienia zyskają pielęgniarki wskutek opracowywanych zmian prawnych.

Czy można podać żelazo w warunkach ambulatoryjnych w podmiocie leczniczym
Jesteśmy podmiotem leczniczym, który ma zarejestrowaną działalność jako AOS. Obecnie nie mamy apteki. Na prośbę pacjentów chcielibyśmy im podawać dożylne preparaty żelaza. Znaleźliśmy preparat, który jest zarejestrowany w lecznictwie otwartym, a więc możliwe jest podawanie go w warunkach ambulatoryjnych. Czy potrzebujemy do tego rejestracji w strukturach apteki, czy wystarczy, że mamy gabinet zabiegowy i w nim możemy przechowywać zakupione preparaty żelaza?

Asystent medyczny – jaką odpowiedzialność ponosi i jakie ma prawa
Jakie są wymagania dotyczące wykształcenia asystenta medycznego? Jakie uprawnienia ma asystent medyczny?