
Urlop opiekuńczy w 2024: zrozumienie twoich praw jako zatrudniającego pracowników
W celu opieki nad członkiem rodziny lub osobą zamieszkującą we wspólnym gospodarstwie domowym pracownicy mogą skorzystać ze specjalnego uprawnienia w postaci urlopu opiekuńczego. Jest on przyznawany w wymiarze 5 dni w ciągu roku kalendarzowego i ze względu na swój specyficzny charakter nie jest wliczany do urlopu wypoczynkowego ani nie podlega planowaniu. Oto szczegóły.

Funkcja rejestratora w przychodni: możliwości i ograniczenia dla kierowników
Czy przepisy dopuszczają możliwość łączenia obowiązków kierownika przychodni z zadaniami pracownika rejestracji medycznej w niektórych placówkach, czy też wymóg ten musi być uregulowany wewnętrznie przez same przychodnie?

Wykonywanie zawodów medycznych zgodnie z nową ustawą: kompleksowy przewodnik
Przepisy regulujące wykonywanie określonych zawodów medycznych wchodzą w życie 26 marca 2024 r. Wskazujemy, jakie są zasady ich wykonywania.

Obowiązki i możliwości rozwoju w niektórych zawodach medycznych uregulowanych nową ustawą
Osoba wykonująca zawód medyczny ma zarówno prawo, jak i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Akceptują to nowe przepisy regulujące wykonywanie określonych zawodów medycznych. Warto zatem omówić zawarty w nich obowiązek rozwoju zawodowego.

Do placówki wpłynęła skarga na lekarza – procedura postępowania
Odpowiednie postępowanie w sytuacjach napływających skarg na lekarzy jest kluczowe nie tylko do zachowania zaufania pacjentów, ale również do utrzymania wysokich standardów opieki zdrowotnej i uniknięcia potencjalnych konfliktów wewnątrz zespołu medycznego. Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać kryzysowymi sytuacjami i jakie kroki podjąć, by odpowiednio reagować na obawy i skargi pacjentów.

Zawody pomocnicze w ochronie zdrowia: rola higienistki, asystentki i technika sterylizacji
Dlaczego higienistka, asystentka i technik sterylizacji są w tej samej grupie zawodów medycznych? Higienistka jest osobą wykonującą zawód medyczny – w ustawie o działalności leczniczej wskazano, że realizuje świadczenia osobiście. Natomiast asystentka tylko pomaga w ich realizacji. Jakie obowiązki ma technik sterylizacji? Do jakiej grupy płacowej zaliczyć te zawody?

Jak zarządzać zmianą w podmiocie leczniczym?
Placówki medyczne muszą szybko przystosować się do zmieniających się przepisów. Poznaj kluczowe narzędzia potrzebne do zarządzania zmianą i dowiedz się, jak możesz zaangażować swoich pracowników, aby zminimalizować opór i odnieść sukces w tym procesie.

Wykonywanie zawodu przez lekarza spoza UE. Wszystko, co musisz wiedzieć!
Wykonywanie zawodu lekarza dla lekarzy spoza Unii Europejskiej zależy od udzielenia zgody ministra zdrowia poprzedzonej uzyskaniem opinii konsultanta krajowego lub wojewódzkiego właściwego w danej dziedzinie medycyny. Zobacz, co przepisy polskie stanowią na ten temat i czy możesz starać się o pominięcie tego etapu na drodze do przyznania prawa wykonywania zawodu tylko na określony zakres czynności.

Udział lekarzy w reklamie. Poznaj stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej
Problematyka reklamowania produktów leczniczych przez lekarzy od lat pozostaje kwestią kontrowersyjną i bywa przedmiotem licznych dyskusji, zwłaszcza w dobie powszechnego dostępu do mediów społecznościowych, w których z reklamą spotykamy się na każdym kroku. Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej opublikowała swoje stanowisko w tym zakresie. Dowiedz się, co z niego wynika.

Kontrola trzeźwości lekarza na kontrakcie
Obok osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, który najczęściej przybiera formę umowy o pracę, w placówkach medycznych swoje obowiązki wykonują pracownicy zatrudnieni na podstawie umów prawa cywilnego. Osoby takie, podobnie jak pracownicy zatrudnieni na podstawie stosunku pracy, muszą mieć odpowiedni poziom gotowości do wykonywania swoich obowiązków. Sprawdź, jak można to weryfikować.