Zarządzający i lekarze muszą dbać o wysoki poziom kompetencji w zakresie komunikacji z pacjentem. Ważna jest umiejętność słuchania i rozmowy, przekazywania diagnozy w sposób zrozumiały. Dowiedz się, jak przestrzegać praw pacjentów.

Pacjenci z Ukrainy

flagi

Czy wystarczy, gdy lekarz cudzoziemiec spoza UE złoży oświadczenie o znajomości języka polskiego

Z jednej strony przepisy wprowadziły uproszczony sposób uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza przez lekarzy-cudzoziemców spoza UE. Tymczasem z drugiej strony uchwała samorządu lekarskiego nakazywała medykowi spoza UE przedstawić dokumenty poświadczające znajomość języka polskiego. Poznaj ważny wyrok Sądu Najwyższego, który niedawno zapadł w tej sprawie.

Wojna w Ukrainie

Personel sprzątający w placówce medycznej – pobierz szkolenie bhp w języku ukraińskim

W związku z wojną na Ukrainie do naszego kraju przybywają coraz większe grupy uchodźców. Część z tych osób będzie chciała podjąć pracę w polskich placówkach medycznych, zwłaszcza wśród personelu sprzątającego. Sprawdź, jak przeszkolić personel niemedyczny w zakresie bhp i skorzystaj ze szkolenia w języku ukraińskim.

szczepienie COVID-19. Wojna w Ukrainie

Jak szczepić przeciw COVID-19 osoby narodowości ukraińskiej

Od 25 lutego 2022 r. minister zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Jest to odpowiedź na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej, w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy. Sprawdź, jak szczepić osoby przybyłe z Ukrainy.

Odszkodowania za błędy medyczne

Odpowiedzialność za błędy medyczne

Co oznacza wina anonimowa, gdy dojdzie do szkody

Instytucja winy anonimowej będzie odgrywała coraz większą rolę i coraz częściej będzie wykorzystywana w cywilnych procesach medycznych przez świadomych swych praw pacjentów. Co to oznacza dla placówek medycznych?

Pacjenci

NIK wskazał, co zmienić w działaniu komisji ds. orzekania o błędach

Obecnie funkcjonujący system orzekania o zdarzeniach medycznych nie chroni pacjenta i nie zapewnia mu skutecznego dochodzenia zadośćuczynienia – takie wnioski płyną z kontroli NIK, która oceniła działanie w latach 2014 – 2018 wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Sprawdź, jakie zmiany są konieczne.

  Sprawy o błędy medyczne – jak długo trwają

Sprawy o błędy medyczne – jak długo trwają

Skutki błędów w sztuce lekarskiej, zwłaszcza takich, które prowadzą do zgonu pacjenta, stanowią niemal zawsze poważne obciążenie bliskich poszkodowanego lub zmarłego w wyniku nieprawidłowych działań medycznych. Sprawdź, jakie możliwości szybkiego dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od winnych zaniedbań mają bliscy poszkodowanego.

Oświadczenia i zgody

c2d7b927be6be85c2fd7cb0fbe55eadeb91c2a71-xlarge

Po śmierci pacjenta ujawniasz informacje o nim – sprawdź, czy właściwie postępujesz

Do informacji dotyczących osób nieżyjących nie stosujemy ustawy o ochronie danych osobowych. Jednak ujawnienie tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci pacjenta może – ze względu na jej specyfikę – wiązać się z ujawnieniem danych osób żyjących. Jak nie łamać prawa, gdy zniesiono tajemnicę lekarską po śmierci pacjenta?

fd9b182badffeb91a5c1127016f5896e9b621fe7-xlarge

Zgoda na udzielenie świadczenia medycznego – co może opiekun faktyczny

Opiekun faktyczny, np. osoba, która sprawowała opiekę nad pacjentem zanim przyprowadziła go do lekarza, może wyrazić ustnie lub pisemnie zgodę na badanie pacjenta. Jakie jeszcze ma uprawnienia i jak ich przestrzegać?

a70ca3f5b7cc2656372c543ffa089a994a48dafd-xlarge

Do przychodni zgłasza się babcia z wnuczkiem – co możesz zrobić

Możesz przeprowadzić badanie w obecności opiekuna faktycznego, tj. babci, żeby sprawdzić stan zdrowia pacjenta. Jakie zgody będą niezbędne, gdy stwierdzisz konieczność dalszego leczenia?

Prawa pacjenta

Rozmowa z pacjentem

Pogorszenie stanu zdrowia pacjenta: kogo ma prawo poinformować lekarz

Lekarz musi przestrzegać tajemnicy zawodowej, przy czym pacjent ma prawo do uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia. Sprawdź, czy w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta lekarz ma prawo poinformować o tym rodzinę pacjenta.

POZ

Dodatkowe badania diagnostyczne w POZ od 1 lipca 2022 r. – komu można zlecić i jak są finansowane

Od 1 lipca 2022 r. rozszerzono listę badań dostępnych w POZ. Odtąd lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą zlecać pacjentom 9 nowych badań, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów. Sprawdź, komu i  jakie badania może zlecać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i jak są finansowane.

Koszty leczenia

Leczenie obywateli Ukrainy – nowe obowiązki pracowników medycznych spoza UE

Niedawno zmieniono regulacje prawne mające wpływ na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Wiążą się one również ze zgłoszeniem przez lekarza, pielęgniarkę czy położną spoza Unii w określonym terminie zatrudnienia w placówce medycznej. Zapoznaj się z nowymi obowiązkami placówek medycznych, które wynikają z nowelizacji tzw. specustawy.

Zasady udzielania świadczeń

RTG

Zdjęcia RTG, które może zlecić pacjentowi lekarz POZ

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej lekarz może zlecić pacjentowi różne rodzaje zdjęć RTG, m.in. zdjęcia klatki piersiowej, kostne, czaszki, zatok oraz przeglądowe jamy brzusznej. Po badaniu radiologicznym, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, lekarz może wystawić skierowanie na badanie tomografii komputerowej płuc. Dowiedz się więcej na temat zasad zlecania zdjęć RTG przez lekarza rodzinnego.

Koordynator medyczny

Czym się zajmuje koordynator medyczny i jaką odgrywa rolę w procesie leczenia pacjenta

Koordynator medyczny w placówkach może być niezastąpionym przewodnikiem i wsparciem dla pacjenta, a także usprawnieniem dla podmiotów leczniczych. Wprowadzenie koordynacji medycznej wymaga jednak określenia kompetencji, standardów pracy i odpowiedniego przygotowania kadr. Może to być krok w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej i życia pacjentów.

Badania lekarskie

Powróciły okresowe badania medycyny pracy

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzonego po okresie epidemii nastąpiło 1 lipca 2023 r. Ta data ma istotne znaczenie dla placówek medycznych mających status pracodawców. Wiąże się to bowiem z powrotem obowiązków w zakresie pracowniczych profilaktycznych badań lekarskich personelu. Sprawdź!