Michał Chrobot: Koder pomoże w realizacji umowy z NFZ

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 15 kwietnia 2022
Michał Chrobot: Koder pomoże w realizacji umowy z NFZ

Wykształcony koder to wsparcie i odciążenie pracy personelu medycznego od kodowania rozpoznań stawianych pacjentom i wykonanych na ich rzecz procedur medycznych. Rozmowa z dr. n. o zdr. MICHAŁEM CHROBOTEM, prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych.

Kierownictwo placówek medycznych od dawna zmaga się z problemami związanymi z kodowaniem informacji medycznej i rozliczaniem świadczeń w ramach umów z NFZ. Najlepszym rozwiązaniem problemów kodowania w placówkach medycznych byłoby stworzenie nowego zawodu – kodera. Jakie są prawne możliwości utworzenia nowego zawodu medycznego?

Od 2011 roku PTKM inicjuje działania mające na celu utworzenie w Polsce zawodu: koder medyczny. Prowadzimy w tej sprawie korespondencję z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Pracy (obecnie Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej). Zależy nam na przeniesieniu dobrych praktyk z innych systemów ochrony zdrowia.

Nie bez znaczenia jest tu także obecna sytuacja kadrowa personelu medycznego, czyli niewystarczająca liczba lekarzy i pielęgniarek w Polsce, ale także większa liczba udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Bierzemy pod uwagę również konieczność właściwego nadzoru nad wydatkami publicznymi ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.

W pierwszym półroczu 2018 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ. Po jego zakończeniu PTKM przekazało do resortu pełną informację na temat sylwetki i kompetencji kodera medycznego w polskim systemie ochrony zdrowia. Konsultowało również projekt rozporządzenia MZ w tym zakresie.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami opublikowano 20 lipca 2020 r. PTKM wniosło do niego uwagi. Mimo to do dziś zawodu czy stanowiska „kodera medycznego” nie wdrożono do polskiego porządku prawnego.

Brak wyodrębnionego zawodu powoduje, że w wielu placówkach medycznych osoby wykonujące obowiązki kodera są pomijane przez pracodawców przy przyznawaniu podwyżek wynagrodzenia – w myśl ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Uznano bowiem, według stanowiska PTKM błędnie, że personel ten nie współuczestniczy w realizacji świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów.

Czytaj więcej wywiadów z najbardziej wpływowymi osobami w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 76% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.