Michał Rybak o tym, jak LUX MED pomaga Ukraińcom

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 9 maja 2022
Michał Rybak o tym, jak LUX MED pomaga Ukraińcom

Oprócz pomocy doraźnej i wsparcia medycznego uchodźców z Ukrainy na terenie Polski Grupa LUX MED prowadzi działania również na Ukrainie… Niedawno przekazano karetkę z pełnym wyposażeniem i lekami do szpitala we Lwowie. Jak udało się tak szybko przeprowadzić akcję pomocy? Rozmowa z Michałem Rybakiem, wiceprezesem ds. operacyjnych w Grupie LUX MED.

Grupa LUX MED jako jedna z pierwszych podjęła konkretne działania na rzecz wsparcia migrantów z Ukrainy. Na czym polega Pakiet POMOC dla Ukrainy?

Chcemy realnie – i to już się dzieje – wspierać obywateli Ukrainy, którzy wymagają pomocy medycznej. Uruchomiliśmy specjalną infolinię. Konsultanci mówią w trzech językach – polskim, ukraińskim i angielskim.

Poza tym osoby przyjeżdżające z Ukrainy, także innych narodowości, które przybyły do Polski po rozpoczęciu działań wojennych, otrzymują bezpłatną pomoc medyczną.

Oferujemy usługi wynikające z pilnej potrzeby medycznej, takie jak wsparcie w stanach nagłych lub w przypadku ostrych chorób infekcyjnych, ale także w zakresie niezbędnej kontynuacji leczenia przewlekłego, w tym m.in. w chorobach onkologicznych.

Pilną pomoc medyczną zapewniają wszystkie centra medyczne LUX MED oraz 13 szpitali należących do naszej grupy. Obecnie obsługujemy prawie 1000 pacjentów dziennie.

Nasz zespół świadczy też pomoc doraźną m.in. w centrum dla uchodźców w hali Expo w Nadarzynie czy na terenie Dworca Centralnego w Warszawie.

Dynamicznie rozwija się zakres opieki w halach Expo, gdzie zawiązała się koalicja ludzi dobrej woli – organizacji i wolontariuszy z udziałem wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego.

Zapewniamy też wsparcie przy relokacji rodzin pracowników z granicy ukraińsko-polskiej – organizujemy pomoc prawną, logistyczną, a także finansową.

To prawda. Kilka dni temu szpital Swissmed Grupy LUX MED przekazał karetkę z pełnym wyposażeniem Klinice Uniwersyteckiej we Lwowie. Dzięki inicjatywie przyjętej z ogromnym entuzjazmem przez pracowników w ciągu kilku godzin udało się zebrać środki i zakupić potrzebną pomoc zgodnie ze specyfikacją przesłaną przez profesora Oresta Lerchuka, szefa Kliniki Uniwersyteckiej we Lwowie.

Dzięki kontaktom naszych ukraińskich lekarzy z kolegami z Ukrainy z pomocą wyspecjalizowanych instytucji podejmujemy starania, by przekazywać niezbędne wsparcie materiałowe i sprzętowe dla szpitali prowadzących działania na terenie konfliktu.

Czytaj więcej wywiadów z najbardziej wpływowymi osobami w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 73% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.