Kontrole przeprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia mają na celu zweryfikowanie, czy podmiot leczniczy właściwie wykonuje obowiązki nałożone na niego w związku z realizacją umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje stwierdzenia błędów podczas kontroli NFZ?
Czy kontrola dokumentacji medycznej przez NFZ może zaskoczyć Twoją placówkę? To pytanie, które nurtuje wiele podmiotów leczniczych. Oto odpowiedzi na 20 najczęstszych pytań dotyczących kontroli NFZ. Niezależnie od tego, czy jesteś przygotowany, czy nie, warto wiedzieć, co Cię czeka.
Kontrole NFZ służą weryfikacji, czy podmiot leczniczy właściwie wykonuje obowiązki nałożone na niego w związku z realizacją umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu Agnieszki Nowak-Musiej z Martą Bogusiak, radcą prawnym, specjalistą prawa medycznego.
Kontrole NFZ służą weryfikacji, czy podmiot leczniczy właściwie wykonuje obowiązki nałożone na niego w związku z realizacją umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Już 13 marca 2024 r. zapraszamy do wysłuchania wywiadu Agnieszki Nowak-Musiej z Martą Bogusiak, radcą prawnym, specjalistą prawa medycznego.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wprowadza istotne modyfikacje w zakresie kontroli podmiotów leczniczych, które wejdą w życie 15 grudnia 2023 r. Nowe zarządzenie koryguje przepisy określające procedury kontroli, aktualizując poprzednie zarządzenie z 29 kwietnia 2022 r.
Narodowy Fundusz Zdrowia ma prawo przeprowadzić w placówce medycznej kontrolę realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Jakie są najważniejsze prawa i obowiązki menedżera placówki medycznej w związku z kontrolą?
Narodowy Fundusz Zdrowia ma prawo przeprowadzić w placówce medycznej kontrolę realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Sprawdź, co podlega kontroli NFZ, kto i jak długo może prowadzić czynności kontrolne.
Wykształcony koder to wsparcie i odciążenie pracy personelu medycznego od kodowania rozpoznań stawianych pacjentom i wykonanych na ich rzecz procedur medycznych. Rozmowa z dr. n. o zdr. MICHAŁEM CHROBOTEM, prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych.
Z webinaru dowiesz się o:
Prelegentki: mec. Marta Byzdra-Pawlak - Practice Partner/Radca Prawny w F/K LEGAL i mec. Katarzyna Włodarczyk - Senior Lawyer/Radca Prawny w F/K LEGAL.
Szczepionka przeciw COVID-19 jest długo oczekiwanym punktem zwrotnym w walce z pandemią wirusa SARS-CoV-2 na świecie. Wraz z rozpoczęciem akcji szczepień przeciw COVID-19 minister zdrowia zapowiedział kontrole podmiotów uprawnionych do ich wykonywania. Czego mogą się spodziewać placówki? Jak się przygotować do ewentualnej kontroli?
Kontrolerzy NFZ dzwonią do przychodni i próbują umówić się na wizytę. Fundusz sprawdził w całej Polsce już ok. 9000 poradni POZ. W blisko 600 placówkach stwierdzono poważne problemy z dodzwonieniem się; 10% z tych przychodni było niedostępnych dla pacjenta. Jakie mogą być konsekwencje takiej kontroli?
Trwa kontrola realizacji szczepień m.in. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zlecona przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego. Narodowy Fundusz Zdrowia zażądał pilnych wyjaśnień od podmiotów, w których pojawiły się uzasadnione wątpliwości co do złamania zasad kolejności przeprowadzania szczepień.
NFZ zaczął kontrolować, w jaki sposób przychodnie udzielają pacjentom teleporad, czy nie nadużywają tego sposobu kontaktu z pacjentem mimo pandemii koronawirusa, czy wdrożyły ustawowe standardy. Jak zyskać pewność, czy właściwie diagnozujesz i leczysz pacjentów?
Skargi pacjentów do NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie ograniczonej dostępności do świadczeń, w większości dotyczące problemów z dodzwonieniem się do placówki medycznej, spowodowały, że NFZ zdecydował się wznowić kontrole. Sprawdź, na co musisz być gotowy.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!