Dokumentacja medyczna, wyjaśnienia świadków, czy opinie biegłego to przykładowe dowody, które mogą być wykorzystane w postępowaniu kontrolnym NFZ. Sprawdź, jakie jeszcze masz możliwości.
Z artykułu dowiesz się:
Poznaj nowe zasady i procedury kontroli Narodowego Funduszu Zdrowa>>
Kontrola przeprowadzona przez organy rejestrowe jest mniej sformalizowana niż kontrola NFZ. W przypadku kontrolerów „rejestrowych” status kontrolerów mają najczęściej pracownicy urzędu wojewódzkiego zatrudnieni w wydziale zdrowia tej jednostki albo osoby należące do samorządu zawodów medycznych. Poznaj najistotniejsze różnice między tymi kontrolami.
Inne są także na przykład zasady przeprowadzania specjalistycznych opinii medycznych – prezes NFZ może powołać dowolnego biegłego, podczas gdy organ rejestrowy jest ograniczony do skromniejszego osobowo zasobu konsultantów wojewódzkich. Istnieją jednak okoliczności, które sprawiają, że kontrola NFZ jest mniej dotkliwa dla podmiotu medycznego niż ta przeprowadzana przez organ rejestrowy.
Poznaj nowe zasady i procedury kontroli Narodowego Funduszu Zdrowa>>
Jeśli w trakcie tzw. czynności sprawdzających kontroler NFZ stwierdzi, że nie przekazałeś listy oczekujących, fundusz będzie miał możliwość potrącenia nienależnych środków finansowych, które otrzymałeś. Sprawdź, co się zmienia w zakresie ogólnych warunków umów.
Ustawa z 21 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tzw. ustawa kontrolna) wprowadziła rewolucyjne zmiany w zakresie uprawnień kontrolnych NFZ. Zmieniono kompetencje do przeprowadzania kontroli z dyrektorów oddziałów wojewódzkich na rzecz prezesa NFZ oraz korpusów kontrolerów. Efektem tych zmian jest wydanie rozporządzenia ministra zdrowia z 11 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które obowiązuje od 1 sierpnia.
Poznaj nowe zasady i procedury kontroli Narodowego Funduszu Zdrowa>>
Nieuczciwe działania właściciela podmiotu leczniczego powinny skutkować zerwaniem kontraktu przez NFZ. Jednak niekiedy dobro pacjentów musi stanąć ponad koniecznością zachowania w stu procentach reguł prawnych. Sprawdź, jakich sytuacji to dotyczy.
Umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia są zawierane w trybie konkursowym, przewidzianym w przepisach ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej ustawa o świadczeniach). Do zawierania umów stosuje się tryb konkursowy, gdzie zasadnicze elementy - takie jak treść oferty i warunki, jakie muszą spełniać świadczeniodawcy (tj. podmioty lecznicze realizujące świadczenia medyczne na podstawie kontraktu z NFZ i opłacane przez Fundusz) – są jawne i dostępne zainteresowanym.
Poznaj nowe zasady i procedury kontroli Narodowego Funduszu Zdrowa>>
Kontrola lub jej poszczególne czynności będą mogły być przeprowadzone w jednostkach organizacyjnych NFZ, a nie w placówkach medycznych – to nowość po zmianie przepisów, które wchodzą w życie 1 czerwca. Sprawdź, jakie uprawnienia zyskają kontrolerzy.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza nowe uprawnienia dotyczące kontroli podmiotów.
Poznaj nowe zasady i procedury kontroli Narodowego Funduszu Zdrowa>>
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).